Hamilelik sürecinde yaşanan en doğal ağrılardan olan sırt ağrısı için hamile kadınların çok sıkıntı çektiği görülmektedir.

Dokuz ay boyunca karınlarında bir bebek taşıyan ve bu bebeğin her gün biraz daha büyüdüğünü hisseden hamile kadınların sırt ağrıları yaşadıklarında acilen sırt üstü uzanmaları, faydalarına olacaktır.

Çoğu zaman dinlenmesi gereken hamile kadınların, iş hayatına devam etmeleri halinde belli aralıklarda masaj yaptırmaları önerilebilir.

Hamilelikte sırt ağrısı nedeni ile, kadınların karınlarını sıkıştırarak; yani dik durmayarak yürümeleri sonucunda, ağrıların daha fazla artacağı ve dokuz aylık süreçte omurilik anlamında sıkıntılar yaşayabileceği belirtilmelidir.

Doktorların, hamile kadınlar için iş hayatına devam etmenin her şeyden önce anne sağlığını bozduğunu hamile danışanına söylemesi dahilinde kesinlikle iş hayatına ara verilmelidir.

Anne ve bebek sağlığı en çok hamilelik döneminde şekillenir ve yanlış duruş nedeni ile istenmeyen problemlerle de karşılaşılabilir.

Sırt ağrısı çeken hamile kadınların, yaşadıkları her ağrı nedeni ile ağrı kesici kullanması da oldukça sıkıntılıdır. Bebek sağlığı için bu tür ilaçlardan kaçınmalı ve daha bitkisel yollarla çözüm bulunmalıdır.

Bitkisel yolları tercih ederken de bazı bitkilerin ve gıdaların annenin rahim ağzını erken açması, karın kaslarını zayıflatması gibi etkilerinin olmamasına dikkat edilmelidir.

Hamilelik doğumla sonuçlandığında kesinlikle dik duruşlar için çaba gösterilmeli ve omurilik sağlığının çok önemli olduğu hamile kadınlarca bilinmelidir. Sırt ağrısının sadece hamilelik sürecinde yaşanmayacağı ve doğumdan sonra da çok sık bir şekilde görüleceği de söylenebilir.