Hamilelik döneminde hazırlıklı olmanız gereken sıkıntılardan bir tanesi de bel ve sırt ağrılarıdır. Bu tür ağrılar birçok anne adayının karşılaştığı bir durumdur. Bel ve sırt ağrılarına bir sorun gözüyle bakarak dikkat etmek ve bu ağrıları azaltacak tedbirler almak sağlıklı ve keyifli bir hamilelik süreci geçirmek açısından önemlidir.

Sırt ağrılarının nedenleri

Hamilelik sırasında alınan kilolar

Değişen hormonal yapı

Hamilelik sürecinde anne adayının yaşadığı stres

Hamilelikte eklemler arasındaki bağlarda oluşan esnemeler.

Ne zaman başlar? Ne kadar sürer?

Hamilelikte sırt ağrıları genellikle 4. ay ve sonrasında ortaya çıkmaya başlar. Ağrının bu dönemde oluşmasının nedeni alınmaya başlanılan kilolar, vücudun ağırlaşması ve eklemlerde oluşan gevşemelerin artmasıdır. Genel durum bu olmakla birlikte bazı anne adaylarında 1. ayın sonunda sırt ağrıları görülmeye başlanabilir.

Ağrılar genellikle son aya kadar devam etmektedir. Dokuzuncu aya doğru annenin yükü fazlalaşacağı için bel ve sırt ağrıları da şiddetlenebilir. Doğumdan sonra ilk 2 ay’a kadar da bu ağrılar devam edebilir.

Sırt ağrılarını hafifletecek öneriler

Kilonuzu kontrol altında tutun

Hamilelikte alınan kiloları kontrol altında tutmak sağlıklı bir hamilelik açısından önemlidir. Kilo alımında kontrolü elden kaçırmak vücudunuzun yapısına uygun olmayan ağırlıkları yüklenmenize ve dolayısıyla sırt ağrıları gibi çeşitli rahatsızlar yaşamanıza neden olacaktır.

Vitamin alımına dikkat edin

Hamilelikte yeterli vitamin desteği almak önemlidir. Özellikle D vitamini ve kalsiyum sağlıklı bir hamilelik geçirmeniz açısından almanız gereken besin grupları içerisinde yer alır. Elbette doktorunuza danışarak hareket etmeyi ihmal etmeyin!

Hareketsiz kalmayın

Anne adaylarının yapmış olduğu yanlışlardan bir tanesi hamile oldukları gerekçesiyle hareketlerini kısıtlamalarıdır. Gün içerisinde kendinizi hareketsiz bırakmamak hamileliğinizi sağlıklı bir şekilde geçirmenize yardımcı olacaktır. Ufak yürüyüşler, yüzme ve egzersiz programları hem sizin hem de karnınızaki bebeğin sağlığı açısından önemlidir. Yapacağınız bu egzersizler hamilelikte oluşabilecek ağrılarınızı hafifleterek daha rahat bir süreç geçirmenize yardımcı olacaktır.

Kendinizi yormayın

Elbette hamilelikte hareketsiz kalmamak adına aşırıya kaçmak çeşitli sıkıntılar yaşamanıza neden olacaktır. Bu nedenle kendinizi yormamalı, yapacağınız egzersiz ve yürüyüşlerde aşırıya kaçmamalısınız. Gün içerisinde uzun süre ayakta kalmamaya özen göstermeli ve ağır kaldırmamaya, kendinizi yoracak işlerden uzak kalmaya dikkat edin.

Yatış pozisyonlarınıza dikkat edin

Bel ve sırt ağrılarını tetikleyen en önemli nedenlerden bir tanesi yanlış pozisyonda yatmaktır.  Kendiniz için uygun pozisyonu bularak yatmaya özen gösterin. Sırt bölgenizde oluşan ağrıları önlemek için gerektiğinde sırt bölgenize ve diz aranıza yastık desteği yapabilirsiniz.

Ayakkabılarınızı doğru seçin

Hamilelik döneminde yüksek topuklu ayakkabılarınızı rafa kaldırmanızda yarar var. Bu dönemde hem sağlığınız hem de vücut dengeniz için yüksek topuklu ayakkabılar yerine yüksekliği 5 cm’yi geçmeyen topuklu ayakkabılar veya mokasen tipi ayakkabılar tercih edin.

Masaj yaptırın

Masaj yaptırmak sırt ağrılarını azaltmanın en keyifli ve en etkili yollarından biridir. Konusunda uzman kişilere sırt ağrılarınızı azaltmak amacıyla masaj yaptırabilirsiniz.