Hamilelik özel bir dönemdir. Bu nedenle de anne adayları günlük hayatta yaşamadıkları birçok sıkıntı ile karşı karşıya gelirler. Bu durum anne adaylarının kaygılanmalarına neden olabilir. Ancak her yaşadığınız farklı durum için endişelenmenize gerek yok. En sık yaşanılan hatta her hamile kadının yaşadığı problemlerden biri de sık idrara çıkmadır. Özellikle hamileliğin son 3 ayında bu problem yaşanır.

Hamilelikte Neden Sık İdrara Çıkılır?

Hamileyken sık idrara çıkmanın birden fazla sebebi vardır. Ancak özellikle son 3 ayda idrara çıkmanızı sıklaştıran en büyük etken rahmin mesane üzerinde oluşturduğu baskıdır. Bunun yanı sıra hamilelerde HCG hormonunun seviyesi yükselir ve bu da kan akışının daha hızlı olmasına neden olur. Bu nedenle de daha çok kan süzüldüğü için idrara çıkma sıklaşır.

Bunun bir diğer nedeni ise annenin vücudundan zehirli maddeleri daha hızlı uzaklaştırmaktır. Hamilelikte kan yaklaşık olarak %50 artar. Bu da daha hızlı idrara çıkmanızda bir etken olacaktır.

Artık tek vücutta iki kişi olduğunuzu unutmayın. Bu da sizin yemenizi ve sindirim atıklarınızı arttırır. Sık idrara çıkmanızda bir diğer etken ise idrar yollarında yaşayacağınız bir problem olabilir. Ancak bu gibi durumlarda sık idrara çıkmayla birlikte idrar yaparken yanma hissedersiniz. Ayrıca kötü koku da olur. Eğer rahatsız eden bir durum varsa mutlaka doktorunuza başvurun.