Hamilelik döneminde kafein tüketimini sınırlı bir şekilde tutmak, bağımlıların en çok zorlandığı konulardan biridir.

Özellikle sigaranın zararları hamilelik dönemlerinde daha etkili bir şekilde görülürken, hem anneye hem de bebeğe bu anlamda pek çok etkisinin olduğu aşikardır.

Uzmanlar hamilelik döneminde bile sigaradan vazgeçemeyen bağımlıları hesaba katarak, bu dönemlerde bebeğin zarar görmesini azaltacak şeylerin araştırmasını yaptı.

Buna göre bazı vitaminlerin sigarayı hamilelik döneminde bile kullanan kişilerde gerçekten başarılı sonuçlar oluşturduğu görüldü.

Günlük olarak alınan C vitamini takviyeleri sayesinde, akciğer fonksiyonlarında iyileşmeler görülürken bebekler bu durumdan daha az etkilenmiş oldu.

Başarısı Onaylanan C Vitamini

Amerika’da yürütülen bu araştırmaya 252 hamile kadın alınarak bir süre boyunca araştırmaya göre incelenmeye alındılar. Kadınların yarısı gün içinde bir doz C vitamini takviyesi alırken, diğer yarısı ise günlük C vitamini almadan araştırmaya tabii tutuldu.

Araştırmadan 3 ay sonrasında akciğerde bulunan hava yüzdesi değerlendirmeye alındı. Buna göre 3 ay boyunca C vitamini almaya devam eden anneler, testi süren 3 kategorinin 2’sinden iyi bir puan almayı başardı.

Bunun sonucunda ise C vitaminin akciğerleri koruyucu bir etkisinin olduğu ve nikotinin sebep olduğu birikintilere engel olduğu ispat edilmiş oldu.

Tabi bu durumu daha net olarak görebilmek için, hamile kadınlara taze meyve ve sebzeler eşliğinde bu vitamini alması tavsiye ediliyor.