Gebelik anne adayları için zorlu bir süreçtir. Bu süreç boyunca birçok farklı problemle karşı karşıya gelebilirler. Bunlardan biri ise sıcak basmasıdır. Birçok anne adayı gebelik sürecinde sıcak basmasından şikayetçi olmaktadır. Ancak bu durum her anne adayında farklı bir sebepten kaynaklanabilir.

Sıcak basması sebepleri nelerdir?

Anne adaylarının gebelik sürecinde sıcak basması gibi bir problemle karşılaşmaları normaldir. Ancak yaşanılan bu durum enfeksiyon nedeniyle yaşanılan ateş ile karıştırılmamalıdır. Östrojen ve progesteron hormonlarında yaşanılan dalgalanmalar ateş basmasının başlıca sebepleri arasında yer alır. Ayrıca anne adaylarının gebelik sürecinde yaşadıkları stres, uykusuzluk ve yorgunluk gibi durumların sonucunda da ateş basması yaşanılabilir.

Annenin ateşlenmesi durumu ile ateş basması durumu karıştırılmamalıdır. Çünkü anne adayının ateşinin yükselmesi bebekte nöral tüp gelişiminde sıkıntılara neden olabilir. Yaşanılan sıcak basması durumu özellikle son 3 ayda daha yoğun olarak gözlemlenir. Bu süreçte anne adayları ince giyinmeye ve çok sıcak yerlerde bulunmamaya özen göstermelidir. Belirli aralıklarla ılık duş almakta faydalı olacaktır. Ayrıca düzenli beslenme de bu konuda anne adaylarının işini kolaylaştıracaktır.

Anne adaylarının gebeliğin özellikle son 3 ayında yaşadıkları sıcak basması durumu gebelik sona erdiğinde sonlanacaktır. Annenin metabolizma hızında yaşanılan hızlanmalar bu durumu daha çok tetikler. İlk olarak baş ve yüz bölgesinde başlayan sıcak basması zamanla tüm vücuda yayılır. Yaklaşık olarak 1 saat kadar sürer. Anne adayı bol bol sıvı tüketerek rahatlayabilir.