Hamilelik bir kadının hayatı boyunca sağlığına en çok dikkat etmesi gereken dönemlerin başında gelmektedir. Hamilelik süresince anne ve bebek sağlığını kontrol altında tutmak için birçok test yapılmaktadır. Bu testlerden son zamanlarda en çok tartışılanı şeker yüklemesidir. Birçok hamile kadın, şeker yüklemesinin nasıl yapıldığını merak etmektedir.

Şeker Yüklemesi

Gestasyonel diyabet, birçok insanda geçici bir durumdur. Vücutta pankreas adı verilen bir organ bulunur ve pankreasın görevi insülin salgılamaktır.  İnsülinin görevi ise, besinlerden sağlanan glikozu hücreye alarak kandaki şekerin düzeyini dengelemektir. Fakat hamilelikte, insanların vücudunda hormonal değişiklikler olur.

Gebelik hormonları, insülinin, gilkozu hücreye sokma görevini yapmasını engeller.  Bu durum,  gebe kadınlarda kan şekerinin yükselmesine sebep olur.  Gestasyonel diyabet,  genelde hamileliğin 20.haftasından sonra ortaya çıkabilir.

Eğer gebelik normal şekilde seyrediyorsa, gebeliğin 24-28.haftaları arasında şeker testi yapılır ve gestasyonel diyabet riski araştırılır. Fakat, çok hızlı şekilde kilo alma, sık şekilde idrara çıkma, çok fazla susama gibi şeker hastalığı belirtileriniz varsa, bu testin daha önceki hatalarda yapılması tavsiye edilmektedir.

Test 24 ve 28.haftalar arasında yapılır.  Bu test, anne adayına  50 gr kadar glikoz yükleyerek yapılır. Test yapılırken koldan bir iğne batırılır ve iğne 2 saat kadar orada durur.

Şeker yüklemesi tesinde yüklenen şeker miktarından korkmaya gerek yoktur çünkü yüklenen şeker, sadece 50 gramdır. 50 gram şeker 2, büyük portakal yemekten çok farklı değildir. Şeker değeri 140’ın üzerindeyse, 3 saatlik 100 gram glikız yükleme testiyle kesin tanı konur.