Her bayanın oldukça fazla önem verdiği saç bakımı konusu, hamile bayanlar tarafından da çok fazla dikkat edilen konulardan bir tanesidir.

Hamilelik süresi boyunca bayanların saçlarında genel olarak gözle görülebilen, anlaşılabilen birtakım değişiklikler meydana gelmektedir.

Bazı hamile bayanların saçları yedikleri besinler ve hormanal değişiklikler sebebi ile daha yumuşak ve daha canlı bir görünüme sahip olur iken kimi bayanlarda da hamilelik süreci saçların sertleşmesine ve cansızlaşmasına sebep olmaktadır.

Peki hamilelik dönemi boyunca saç bakımı nasıl olmalıdır? Gelin bu konuyu hep beraber inceleyelim.

Hamilelikte saç bakımı nasıl olmalıdır?

Hamilelik süresi boyunca anne adaylarının sıvı tüketimini arttırmaları gerekmektedir. Özellikle kalsiyum bakımından zengin olan, süt ve süt ürünleri daha sonra ise portakal suyu vb. gibi içeceklerin  tercih edilmesi oldukça faydalı olacaktır.

Eğer hamilelik süresince iyi beslenilmezse bu durum saç dökülmesine neden olur. Ayrıca hamile bayanlara saçlarını genellikle 2. ya da 3. aydan sonra kısa kestirilmeleri tavsiye edilmektedir. Bunun nedeni ise hamilelik süresince saçlar yıpranacağı için saçlarınızı kısa kestirmek; saçlarınız dolgunluğunu ve canlılığını korumaya yardım edecektir.

Yapılan araştırmalar sonucu uzmanlara göre hamilelik süresi boyunca perma yaptırmak ve saç boyatmak zararlı olabileceği için kesinlikle tercih edilmemesi gereken bir olaydır.

Buna ek olarak sevgili anne adayları, sakın unutmayınız ki saçlarınız hamilelik sonrası kendini yenileyip, eski haline kesinlikle dönecektir.