Saçlar her dönemde bakım ister. Özellikle hamilelik döneminde saçlarınıza ekstra bakım yapmanız gerekir. Çünkü bu dönemde bebeğiniz, sizin vücudunuzda depolanan vitamin ve mineraller ile beslenecektir. Depodan bunları kullanacağı için yeterli seviyede beslenmezseniz, öncelikle saçlarınız dökülecektir. Güçlü olan saçlarınız kopmaya başlar ve cansızlaşır. Bunları önleyebilmek için aşağıdaki tavsiyelere göz atabilirsiniz;

Hamilelik döneminde saç bakımı nasıl yapılmalıdır?

Bu dönemde saç bakımı yapabilmek için badem yağı kullanabilirsiniz. Badem yağı saçlarınızın kuvvetlenmesine yardım edecek ve dökülmesini azaltacaktır.

Siz de kimyasal kullanmayarak bebeğini etkilemek istemeyen anne adaylarındansanız, saçlarınıza nemlendirici sabunlar kullanabilirsiniz. Sabunlar saçınızı kurutacağı için nemlendirici krem kullanabilirsiniz.

Saçlarınıza haftada 2 kez bakım yaparsanız, saç dökülmelerinizi azaltabilirsiniz. Bu bakımı saç maskeleri ile yapabilirsiniz.

Saçların dökülmesi, hamilelikten sonraki dönemde de görülebilir. Hatta yapılan araştırmalara göre saçların en çok döküldüğü dönem lohusalık dönemidir. Çünkü bu dönemde anne adayı aşırı yorgunluk, uykusuzluk çeker ve düzensiz beslenir. Ayrıca, bu dönem oldukça stresli geçen bir dönemdir.

Bütün bu etkenler saçların dökülmesine neden olabilir. Yine yapılan bir araştırmaya göre lohusalık döneminde her gün 100 tel saç döküldüğü saptanmıştır.

Bu şekildeki dökülmelerin önüne geçebilmek için de yukarıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz. Saçlarınızın sağlıklı ve bakımlı olması öncelikle iyi bir beslenmeden geçer, bu nedenle vitamin ve mineral açısından zengin olan besinler tüketmeye özen göstererek, saçlarınızın eski sağlığına kavuşmasını sağlayabilirsiniz.