Röntgen ışınları demek aynı zamanda radyasyona maruz kalmak demektir. Sadece röntgen ışınları ile değil güneş ışınları ve gelişen teknolojinin insanlar üzerindeki etkileri radyasyona sebep olmaktadır.

Hamilelik döneminde anne adayı özellikle ilk üç ay bebeğini bu zararlı ışınlardan ve etkenlerden korumalıdır. Röntgen çekilmesi gereken durumları biraz ertelemek gerekebilir.

Uzmanlara göre ilk üç aydan sonra röntgen ışınlarının bebeği çok az etkilediği söylenir. Acil çekilmesi gerekilen durumlarda ilk üç aydan sonra röntgen çekilebilir. Radyolojik ışınlarında dozu vardır ve bu dozların az olanları kullanılırsa bebeğe zarar verme olasılığı düşer.

Hamilelik boyunca zaten evimizde bulunan birçok elektronik alet bebeğimizi ve bizi etkileyecek radyasyon etkisine sahiptir. Bu yüzden anne adayları olabildiğince bu etkenlerden uzak durmalıdır.

Televizyon, bilgisayar, mikrodalga fırın ve cep telefonu gibi aletler sadece kullanım esnasında radyasyon yaymaktadır. Bu yüzden bu ürünleri kullanırken sınır koymalısınız. Radyasyon sadece hamilelik sürecini değil hamile kalmadan önceki süreci de etkilemektedir.

Radyasyon bebeklerde zekâ geriliği ve görme bozukluklarına yol açabilir. İleriki zamanlarda lösemi ve tiroit gibi kanserler de gözlemlenebilir. Kız ya da erkek fark etmeden kısırlık etkisi yaratabilir. Bu yüzden dikkatli olunmalıdır.