Doktorların anne adaylarına her zaman doğru ve net bilgiler sunması önemlidir. Eğer anne adayının kadınsal bir rahatsızlığı bulunuyorsa ya da rahim bölgesi ile alakalı bir sorun varsa, anne adayının panik yapmasına izin vermeden doğru şekilde bilgileri aktarmak gerekir. Bu bilgiler dahilinde de anne adayının hamilelik sürecindeki riskleri ve doğum yapmasındaki risklerin neler olduğu anne adayı ile paylaşılmalıdır.

Bahsedilen riskler çoğunlukla hamilelik için uygun olmayan alt ve üst yaşlar için geçerlidir. Yada özellikle ilk haftalarda gerçekleşen düşük öykülerinde rastlanan genetik nedenlerde önemli risk faktörlerindendir.

Hamilelikte riskli doğum belirtileri anlaşılması zor, hatta bazen imkansız olabilir. Örneğin, idrarında kan gören hamile bir kadının bu durumu önemsemeyip hayatına devam etmesi; kritik bir durumdur. Çünkü gelen bu kanama düşük başlangıcını ya da erken doğumun başladığını işaret ediyor olabilir.

Belirtiler arasında, sıklıkla kasılmalar ve genital bölgede yaşanan rahatsızlıklar da bulunmaktadır. Genital bölgede kanama, acı, yanma, kasılma ve ağrı gibi problemler direkt olarak kontrol altına alınması gereken problemlerdendir.

Geç kalındığı takdirde sadece genital bölgede bir saniye yaşanmış kasılma bile istenmeyen durumlara sebebiyet verebilir. Öyle ki riskli gebelikler de bu tip bir kanama bebek ve anne adayı için hayati bir tehlike bile arz edebilir.

Düzenli olarak doktor kontrollerine gitmek bir yana, farklı doktorlara görünmek ve kontrollere normalden daha sık gitmek yanlış değil doğru bir yöntemdir. Bu yöntemle bir doktorun fark edemediği ufak bir sorunu diğer doktor fark ederek hızlıca çözüme kavuşturabilir. Riskli gebelikler genellikle perinatolog denen uzmanlar tarafından takip edilmektedir.

Anne adayları tekrarlayan düşükler yaşadıklarında özellikle bir sonraki gebelikleri de riskli gebelikler grubuna gireceğinden uzman bir perinatolog ile gebeliklerinin takibinin yapılması önemlidir.

Daha önce yaşanılan düşük öyküleri iyi analiz edilmeli, genetik bir sorunun olup olmadığı  kan testleri vb. yöntemler ile araştırılarak doğru tedavi sürecine geçilmeldir.