Hamilelik döneminde kadınların en büyük sıkıntıları ilaç, kimyasal maddeler ve deri yoluyla maruz kaldıkları maddelerin zararlarıdır.

Kimyasal maddeler, solunum yoluyla ve tensel temas yoluyla anne karnındaki bebeğin gelişimini olumsuz etkiler. Bazı maddelerin gebeliğin her aşamasında zararlı olmadığı gözükür. Ama bu demek değildir ki o madde zararlı değildir.

Hamileliğin ileriki zamanlarında bebeğe hem fiziksel hem de zihinsel zararlar verebilir ve gelişimini etkileyebilir.

Kozmetik ürünlerinde hamilelikte en büyük risk faktörü olarak saç boyaları değerlendirilir.

Saç boyalarının kalıcı ve yarı kalıcı etkileri anne karnındaki bebeğe zarar verdiği deneylerle kanıtlanmıştır.

Bu yüzden anne adayları hamilelik boyunca saçlarını boyatmamaları uygun olur. Güvenirliğinden emin olduğunuz bitkisel saç boyaları hamileliğin ilk üç ayından sonra kullanılabilir.

Perma veya kimyasal düzleştiriciler de hamilelik sonrası kullanılması uygun olur. Bunların içindeki kimyasallar kana karışabilir.

Bu ürünlerin kullanılmasının bebek üzerindeki etkileri kesin kanıtlanmamış olsa da sağlıklı bir bebek dünyaya getirebilmek için tedbirli olmalısınız.

Hamilelik boyunca vücut kuruyup çatladığı için nemlendiricilere çok ihtiyacınız olacaktır. Ayrıca güneş ışınlarına karşı kesinlikle bitkisel kremler tercih edilmelidir.

Bu ürünlerinde bebeğe zarar vermeyecek olanları araştırılıp kullanılmalıdır. Şampuan, deodorant ve makyaj malzemelerinin kullanımında sakınca yoktur.

Ama yine de anne adayları hamileliğin ilk üç aylık döneminde itinalı davranmalıdır. Hamilelik anne adayının her yönden dikkat etmesini gerektiren bir süreci kapsar.