Anne adayları için iyi bir uyku çok önemlidir. Yeterli saatte bir uykunun alınması, hamileliğin ilerleyen dönemlerinde anne adaylarını daha dinlenmiş hissetmesini sağlamakla birlikte, aynı zamanda doğum konusunda da yardımcı olmaktadır.

Bir anne adayı uyurken pek çok kabus görüyor ve huzurlu uyumuyorsa, ciddi baş ağrıları ve vücutta terlemeler görülüyorsa, bunun en önemli sebeplerinden birisi anne adayının kan şekerinin düşüyor olabileceğidir. Anne adaylarının kan şekerinin düşmesi hamile olmayanlar kişilere göre daha sık yaşanabileceğinden, bu durumun önüne geçilmesi için yatmadan önce protein değeri yüksek atıştırmalıklar yenebilir. Protein alımında da dikkat edilmesi gereken husus ise, kaliteli bir protein kaynağının alınmasıdır. Örneğin bu noktada iyi bir seçenek olan iyi pişmiş yumurta, tatlı sevenlerin de tercih edebileceği fıstık ezmesi gibi atıştırmalıklar, bir dilimi aşmayacak şekilde beyaz et gibi ürünler atıştırmak tercihi olarak en iyiler arasındadır.

Anne adaylarını mide yanmaları ve yemek borusundaki olumsuzluk hissiyatı da son derece rahatsız etmektedir. Bunu tetikleyen sebepler arasında yemeklerden sonra yatar pozisyona geçilmesi öne çıkmaktadır. Bir yemek yendikten sonra en az 4 saat boyunca dik durulması, yatar pozisyona geçilmemesi gerekmektedir. Böylelikle, hamilelikte çok daha uzun süren ve zorlayan sindirim sürecinde, dik durulması sayesinde mideye yardımcı olmak mümkün olur. Bunun akabinde, mide yanması şikayeti fazlalaşıyorsa, akşam yemeklerini daha hafif geçirmek iyi bir seçenek olur. Bununla birlikte kahvaltıları daha geniş kapsamlı yapmak hem daha doygun hissettirir, hem de akşamları çok ağır yemekler yenmeyeceğinden dolayı mide rahatsızlığı azaltılıp uyku bölünmesinin önüne geçilebilecektir.

Mide yanması kadar bulantılar da anne adaylarının kabusu olabilmektedir. Özellikle de karnı aç kalan bir anne adayının mide bulantısı daha fazla olmaktadır. Bulantıyı azaltması ve doygunluk hissi vermesi için karbonhidratlı ve protein ağırlıklı atıştırmalıklar iyi gelecektir. Süt ya da süt içeren proteini yüksek bir tahıl ürünü, anne adaylarının yardımına koşan önemli besinlerdendir. Böylelikle mide yanması azalacak ve daha rahat bir uyku çekilecektir.

Gece uykusunda sıkıntı yaşayan anne adayları, daha dinç ve enerjik hissetmek için gün içerisinde şekerleme yaparak kendini zinde tutabilir. Gün içerisinde ortalama yarım saat ile 1 saat arasındaki dinlenme, hamile kişinin günlük enerjisini yenileyecektir.