Egzersiz yapmayı hamilelik sürecinde de bırakmayan ve spor rutinlerine ek olarak pilatesi de ekleyen anne adaylarının kesinlikle kilo vermek amaçlı spor yapmamaları gerekir. Bunun için de belli aralıklarla yapılan spor ve egzersizler daha faydalı olacaktır.

Ayrıca çok uzun saatler boyunca ve çok ağır aletler kullanarak spor yapmak da kesinlikle zararlı olacaktır. Mümkünse bir veya iki gün ara ile sporu tekrarlamak anne adayları için daha faydalı sonuçlar verecektir. Egzersiz ve pilates yapmak normal doğum için anne adaylarının daha rahat bir süreç geçirmesine yardımcı olacaktır.

Özellikle yeni bir buluş olan ve sadece gebe kadınların katılabildiği “gebe pilatesi” ile bir hamilelikte yapılması gereken tüm egzersizlerin yapılması amaçlanmıştır.

Uzman eğitmenler sayesinde anne adaylarının yapacakları hareketler de sağlıklı bir şekilde gösterilir ve hareketlerin her yapılış anında uzman bir kişi anne adaylarının yanında olur.

Pilates uygulamasının dışında muhakkak nefes egzersizleri de yapılmalı ve pilatesin nefesler eşliğinde daha sağlıklı sonuçlar verdiği unutulmamalıdır.

Yapılacak hareketler için belirlenen set sayıları da doktor kontrolüne sunulmalı ve daha sonra uygulamaya geçilmelidir.
Çünkü spor eğitmenleri hamilelik aylarına göre standart programlar hazırlarlar ve anne adayının hamileliği hakkında sağlıklı verilere ulaşamazlar. Bu nedenle doktorların uygulanacak hareketler ve uygulanacak set sayıları hakkında önerilerde bulunması her zaman daha verimli olacaktır.

Pilates yapılmaya başlandıktan sonra doktorların anne adaylarındaki değişimleri gözlemleyerek, yapılan egzersizin ne derece doğru olduğunu belirtmesinde de fayda vardır.