Hamilelikte önemli olan kıyafetlerin arasında pijama ve gecelik seçimi de yer alır. Çünkü genelde yatarken giydiğimiz kıyafetlerin rahat ve mevsimine göre uygun kumaşlardan yapılmış olması herkes için önem taşır. Birde hamileyseniz bu konu daha çok önem taşımaktadır. Çünkü hamileyken hormonlarınız değiştiği gibi vücudumuzun dış etkilere gösterdiği tepkiler de farklılaşabilir. Eğer bu tepkilere kulak vermez, tamamen moda ve gösteriş uğruna yanlış seçimler yaparsak, sıkıntılı durumlar yaşayabilirsiniz.

Öncelikle seçtiğiniz pijama veya geceliklerin naylon içermeyen pamuk, keten ve ipek gibi kumaşlardan üretilmiş olması gereklidir. Çünkü hamilelikte hormon artışı sebebiyle yaşayabileceğiniz sıcak basmaları sizi terleteceğinden seçtiğiniz giysilerin terinizi emecek ve ya terletmeyen doğal malzemelerden yapılmış olmasına özen göstermelisiniz.

Aslında sadece hamilelik sırasında değil lohusalık ve normal zamanlarda da seçtiğimiz kıyafetlerin bu kumaşlardan yapılmış olması sağlığınız açısından önemlidir.

Hamilelikte aldığınız pijama veya gecelikleri eğer hastanede de kullanacaksanız o zaman ilk aylar yerine karnınızın çıkmaya, göğüs ve kalçaların büyümeye başladığı aylarda alınması daha doğru olacaktır. Çünkü hamile olduğunuzu anladığınız ilk ayların vermiş olduğu heyecanla aldığınız yatak kıyafeti sonraki zamanlarda dar gelebilir. Bu dönemlerde özellikle yatarken ve dinlenirken giyeceğiniz pijamaların bol ve esnek olması sizin ve bebeğinizin rahatı için önemli bir konudur.

Kadınların ortak noktası güzel görünmektir. Bu sebeple sadece dışarıda giydiğiniz kıyafetlerinizin değil evde ve yatarken giydiğiniz kıyafetlerin de güzel olmasına dikkat etmek oldukça normal bir davranıştır. Özellikle hastane ve sonrasında giyilen gecelik ya da pijamaların misafirleri karşılamaya uygun olmaları da anne adayları için oldukça önem taşıyan bir konudur. Günümüzde dilediğiniz renk ve modelde gecelik rahatlıkla bulabilirsiniz. Çünkü eskiden tek tip yapılan gecelikler günümüzde yerini daha sevimli, daha kullanılışlı geceliklere bırakmıştır. Pijamalar konusunda da artık büyük beden yerine sadece hamileler için üretilen oldukça gösterişli olanlarını bulabilmek bu konuda anne adaylarının sıkıntısını gidermeye yardımcı olacaktır. Pijama ve geceliklerinizde koyu renkler yerine daha açık veya daha canlı renkleri tercih etmek ruh halinizi etkilemesi açısından da yararlı olabilir.