Hamilelik sürecinde anne adayları pek çok şey için daha dikkatli ve hassas davranırlar. Hassas davranılması gereken durumlardan bir tanesi de oturma ve yatış pozisyonlarının doğru olmasıdır.

Anne adayları, otururken sırt bölgesini destekleyerek oturmalıdır. Sırt, bedenin doğru ve sağlıklı şekil alabilmesi için en önemli vücut bölümlerinden biri olması sebebiyle doğru oturuş şekli elzem konular arasındadır. Sadece hamilelik döneminde değil, her zamanda duruşa dikkat etmek sağlıklı bir bedene ve iskelet sistemine sahip olmak için önemlidir. Her koşulda duruş bozukluklarının önüne geçmek gerekir. Otururken dik pozisyonda oturulmalıdır. Öne doğru eğilerek oturmanın önüne geçilmesi için, omuzların öne ve aşağıya doğru eğildiği fark edildiğinde omuzlar hemen geri çekilmeli ve mide içeri doğru çekilmelidir.

Yine aynı şekilde, otururken bacak bacak üzerine atarak oturmak hamileler için sakıncalıdır. Bacak bölgesindeki kan akışını yavaşlattığı için ve sırt bölgesini doğru şekilde destekleyemediği için bacak bacak üzerine atılarak oturulmamalıdır.

Oturuş şekli kadar yatış şekli de anne adaylarının sağlığını etkilemektedir. Anne adayları için en uygun yatış pozisyonu sola doğru yatmaları olacaktır. Bunun en önemli sebebi, insan vücudunda yer alan en büyük toplar-damarın bedenin hafif sağ tarafından geçmesidir. Böyle bir durumda, anne adayları sağ tarafına doğru yatarsa toplar damar üzerine baskı yaparlar. Bu durum da kalbe giden kanın azalmasına, dolayısıyla bebeğe giden kanın azalmasına da neden olur. Sola doğru, uygun pozisyonda yatan anne adayları bebeğine daha fazla kan ulaştırabilmektedir. Bu durum da hem bebeğin sağlığını destekler hem de anne adayının vücudundaki ödemin azalmasının sağlar. Yatış için en uygun pozisyon ise, anne adayının sola doğru yatmasının akabinde ayaklarını hafif içeri çekerek yatarsa, son derece rahat ve konforlu bir yatış sağlanmış olacaktır.

Eğer ki anne adaylarının bedeninde ağrılar varsa, bu durum sadece yatarak geçirilemez. Sadece yatarak ağrının geçirilemeyeceğini uzmanlar da belirtirken, aksine uzun süreli yatak istirahati geçirildiğinde sırta destek veren kaslar zayıflar ve beklenenin aksine ağrılar azalmayacaktır.