Kadınlarda gebeliğin özellikle yaz aylarına denk gelmesi cilt lekelerine sebebiyet verebilmektedir. Bunun dışında anne adaylarının kız bebek taşıyor olmaları da cilt lekelerine neden olur. Ayrıca gebelik esnasında “hamilelik lekeleri” olarak adlandırılan lekelerin başlaması da oldukça normal ve olağandır. Fakat bu lekeler bazı kadınlar için kalıcı olabilmektedir. Yani lekelere zamanında müdahale edilmediği takdirde doğumdan sonra da bu lekelerin kadınların vücudunda kalması muhtemeldir.

Cilt lekeleri hamile kadınların yüz bölgelerinde daha fazla meydana gelmektedir. Nispeten daha az oluşan leke bölgeleri de boyun, göğüs ve kollardır. Bu lekeler güneş ışığı ile temas ettiğinde ciltte kalıcılıklarını artırmaktadırlar ve bu durumun tek tedavisi hamile kadınların güneşe korunmadan çıkmamaları ile gerçekleşmektedir.

Doğum gerçekleştikten sonra, hamileliklerinde lekeler oluşmuş kadınların leke problemleri devam edebilir. Özellikle kış aylarında gerçekleşmiş doğumlarda lekelerin yok olduğu dahi görülebilmektedir. Fakat bilinmelidir ki, yaz aylarında varlığını tekrar belli eden cilt lekelerinin kış aylarında kaybolmasının tek nedeni güneşin cildi etkileyebilecek düzeyde temas edememesidir.

Hamilelik lekelerinin çıktığı bölgelere, maydanoz suyu ve limon karışımı ile maske yapılırsa lekelerde azalma görülebilir. Hatta ciltte lekelerin çıkmaya başlaması erkenden fark edilirse kesin ve kalıcı çözümlere de yine maydanoz suyu – limon karışımı ile kavuşulabilir. Bunun dışında kozmetik veya dermo kozmetik ürünlerinin ağır ve koyu olan hamilelik lekelerini geçirebilen bir yapısı bulunmamaktadır. Fakat hamilelik lekelerinin cildin derinliklerine yerleşmeden üst tabakada olması halinde bu ürünler de oldukça iş görmekte ve lekeleri yok edebilmektedir.