Gebeliğin yaklaşık olarak dördüncü ayından sonra kadınların el ve ayaklarında şişme problemleri görülür. Bu şişmeler aslında vücutta oluşmuş ödemlerdir. Ödemler, gebe kadınlarda daha fazla görülen vücudun suyu atamaması ve bu nedenle suyu vücudunda taşıması nedeni ile oluşmaktadırlar. Çok fazla ayakta kalmak ve sürekli hareket halinde olmak vücutta ödem problemini artırabilir.

Ödem probleminden arınmak, el ve ayak şişliklerinden kurtulmak için hamilelikte yapılması gereken bazı önemli detaylar bulunur. Her anne adayının yapması gereken bu detayların anne karnındaki bebeklere de herhangi bir zararı dokunmamaktadır. Aksine hamilelik sürecinde sürekli ödem probleminin yaşanması hem anne adayına hem de bebeğe daha fazla zarar verecektir.

Hamilelikte ödem problemi tedavisi için ve ödem problemini yaşamamak için yapılması gerekenler;

  1. Kesinlikle ayakları uzatmak ve rahat bir açıyı yakalayarak dinlenmek ödem probleminin atlatılması için çok önemlidir. Özellikle egzersiz yapan anne adaylarının dinlenmek için egzersiz aralarında 10 dakika bacaklarını uzatması ve bunu da egzersiz olarak değerlendirmesi gerekir.
  2. Aşırı tuzlu gıdalar ödemin en temel nedenlerinden biridir. Bu nedenle gebelikte tuz ayarını iyi yapmak ve tamamen tuzu kesmek yerine belirli ölçülerde tüketmek en doğrusu olacaktır.
  3. Uzun süreler ayakta kalmak ödemin bacak ve ayak bölgelerinde yoğunlaşmasına neden olur. Kesinlikle ayakta kalma süreleri doğru şekilde ayarlanmalı ve gerek olmadıkça -özellikle yemek yapmak gibi- çok fazla ayakta kalınmamalıdır.
  4. Probiyotikli yoğurt tüketmek vücutta biriken ödemin atılmasında yardımcı olmaktadır. Ödem söktürücü ilaçlar kullanmak yerine, bu şekilde doğal besinlerle de şişkinlik yok edilebilir.