Hamilelik dönemi boyunca sağlıklı beslenmek çok önemlidir. Hamilelikte beslenme sırasında abur cuburdan uzak, bol protein ve kalsiyum içeren yiyecekler tüketilmesi gerektiğini tüm doktorlar altını çizerek vurgulamaktadır.

Hamilelik döneminiz başladıktan sonra size iyi ya da kötü deneyimlerini paylaşacak birçok yakınınız olacaktır. Bu dönemde “iki canlısın, şimdi ye sonra kilolarını verirsin” diyen birçok insan sizi yanlış yönlendirmektedir.

Bebeğinizin düzenli kilo alımını sağlayacak aynı zamanda annenin de aşırı kilo almasını önleyecek hamile diyetleri günümüzde birçok anne adayı tarafından tercih edilmektedir.

Öğünlerinizi atlamamanız bu süreçte çok önemlidir. Hamilelik ile meydana gelen değişmeler anneyi olumsuz yönde etkileyeceğinden beslenme uzmanının planladığı hamilelikte beslenme programına dikkat etmelisiniz.

Öğün aralarında kuru kayısı, elma, kuru üzüm, kuru incir tüketerek enerjinizin düşmemesini sağlamalısınız. Özellikle salata tüketimi bu dönemde önemsemeniz gereken bir başka konudur. Salata ihtiyacınız olan vitamin ve minerali en iyi şekilde alabileceğiniz bir yiyecektir.

Mümkün olduğu sürece daha az bıçak darbeleri kullanarak hazırlanan salatanıza zeytinyağı ile zenginleştirebilirsiniz.
Balık, et, süt, baklagiller ve meyve tüketimi bebeğin düzenli kilo alması ve gelişmesi için önemlidir.

Hamilelikte beslenme sırasında fazla tuz tüketimi yapmamanız gerekir. Bunun dışında hamilelik öncesi tercih ettiğiniz zararlı yiyeceklerin yerini daha sağlıklı ve bebek gelişimini düzene sokacak besinler tercih edilmelidir.

Yoğun temponuzda sizi ayakta tutup enerji verecek besinler tüketerek bu süreci daha az sarsıntı ile atlatabilirsiniz.