Hamilelik, bir çok soru işaretini de beraberinde getirmektedir. Bu dönemde ihtiyaç duyulan bilgiler her zaman doğru kaynaktan alınamamakta ve halk arasında konuşulan ama gerçeği yansıtmayan bazı söylencelere itibar edilebilmektedir. Hamilelikle ilgili en çok dile getirilen yanlışlardan bazıları ise şunlardır;

‘’Hamilelikte spor yapmak tehlikelidir’’

Hamile kadınlara ‘’aman sen hareket etme’’ denilerek arkalarına minder yerleştirilip koltuğa oturtulduklarına çoğu zaman şahit olmuşsunuzdur. Hamilelikle ilgili geliştirilmiş olan yanlış kanılardan bir tanesi karınlarında bebek taşıyan anne adaylarının fazla hareket etmemesi gerektiğidir. Hamileyken kendinizi yormayacak şekilde kısa yürüyüşler, fitness, yüzme gibi sporlar sağlıklı bir hamilelik için önemlidir.

‘’Artık 2 canlısın, çok yemelisin!’’

En çok duyduğumuz kanılardan biri de hamilelerin daha sağlıklı olması için çok yemek yemeleri gerektiğidir. Elbette anne adayları kendilerinin ve bebeklerinin vitamin ihtiyacını karşılayabilmeleri için yiyip içtiklerine dikkat etmeleri gerekir fakat hamilelikte kilo yönetiminin ne kadar önemli olduğunu unutmamak gerekir.

‘’Mideniz yanıyorsa bebeğiniz çok saçlı doğacak demektir’’

Halk arasında sıklıkla dile getirilen bu yorum gerçeğe dayanmamaktadır. Mide yanması problemi hamilelikte sıklıkla karşılaşılan bir durumdur ve büyüyen rahmin mide suyunu yemek borusuna doğru itmesi sebebiyle gerçekleşir.

‘’Karnızın karpuz gibiyse bebeğiniz kız, sivriyse erkek olur’’

Bebeğin cinsiyetinin ne olacağı hamilelik sırasında en çok merak edilen konuların başında gelmektedir. Yüzde elli ihtimalli bu durum için birçok söylenti geliştirilmiştir. Karnın şeklinin neye benzediği bebeğin cinsiyetiyle ilgili kesin bir sonuç vermemektedir ve bilimsel verilerle desteklenmez.

‘’Hamilelikte kesin bir dişinizi kaybedersiniz’’

Hamilelikte diş kaybetmek kaderiniz değildir. Hamilelik sırasında değişen hormonal denge ve karbonhidrat ihtiyacının artması diş eti sorunlarına ve diş çürüklerine sebep olabilmektedir. Ancak, her zaman olduğu gibi hamilelik sürecinde de dişlerinizin bakımına dikkat ederek dişlerinizin sağlığını koruyabilirsiniz. Bu konuyla ilgili Hamilelikte Diş Bakımı yazımıza göz atabilirsiniz.

‘’Canınız tatlı çekiyorsa erkek, ekşi çekiyorsa kız doğurursunuz’’

Bebeğin cinsiyetini belirlemek için yapılan yorumlardan bir tanesi de anne adayı tatlı aşeriyorsa erkek, ekşi veya tuzlu aşeriyorsa kız çocuk sahibi olacağıdır. Sürekli tatlı aşeren birçok kadının nur topu gibi kız çocuk sahibi oldukları görülmektedir:) Aşerdiğiniz yiyeceklerin türüne göre bebeğinizin odasını hazırlamanızı bu nedenle önermiyoruz:)

‘’Erkek çocuk anneyi güzelleştirir, kız çocuk çirkinleştirir’’

Erkek çocuğun anneyi güzelleştireceği, kız çocuğunun ise çirkinleştireceği yargısı elbette doğru değildir. Karınlarında taşıdıkları bebeklerinin cinsiyeti ne olursa olsun tüm anneler güzeldir:)