Gebelik süresi boyunca anne adaylarının en fazla şikâyet ettiği ve sık sık karşılaştığı sorunlardan bir tanesi hiç şüphesiz mide yanması problemidir. Günümüz dünyasında hamilelik problemi olarak da bilinen mide yanması; gebeliğin son haftalarına doğru genellikle daha da artmaktadır.

Gebelik döneminde mide yanmasının başlıca nedenleri nedir?

Genellikle gebelik döneminde anne adaylarının sık sık karşılaştığı mide yanması probleminin asıl ve en büyük nedeni rahim içerisindeki büyümedir. Rahim içerisindeki büyüme ile birlikte anne adaylarının midesine yapılan baskı artacağından şiddetli mide yanması sorununun ortaya çıkması da oldukça normal olarak karşılanmaktadır. Ayrıca bunun yanı sıra gebelik süreci boyunca yemek borusunda gevşeme olacağından mide asidinin sızması durumunda yemek borusuna kaçan asit midede yanma meydana getirebilir.

Gebelik döneminde mide yanmasına hangi besinler iyi gelir?

Yalnızca hamilelik döneminde olmaksızın, tüm mide yanması şikayetlerine en iyi gelecek olan besin hiç şüphe duymaksızın süttür. Mide yanması sorunu ortaya çıktığında ılık süt içmek oldukça faydalı olacaktır. Bunun yanı sıra armut ve elma gibi meyveler tüketerek de bu sorunla baş edebilirsiniz. İçerisinde ciddi anlamda lif bulunduran badem de mide yanmasına en iyi gelen besinlerden bir tanesidir. Anne adaylarının her gün uyumadan 15-20 dakika gibi kısa bir zaman öncesinde yaklaşık olarak bir bardak ılık süt içmeyi alışkanlık haline getirmesi, mide yanması sorununun ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır.