Hamileliğin ilk ve en bariz belirtisi şüphesiz ki; mide bulantısıdır. Anne karnına fetüs düştüğü andan itibaren anne hormonları değişkenlik gösterir ve bu değişkenliğe bağlı olarak vücut bazı reaksiyonlar gösterir. Bu reaksiyonların en başında baş dönmesi ve mide bulantısı gelmektedir. Ancak gebelik döneminde oluşan mide bulantısında bazen olağan dışı artış görülmektedir. Bu tip durumlarda mide bulantısını önlemek için başvurabileceğiniz yollar şunlardır.

Hamilelikte Mide Bulantısından Korunmak İçin Uzak Durulması Gerekenler

Fazla çeşit yemek yemeyin

Bir öğünde 2 – 3 çeşit yemek yememelisiniz. Mesela çorbayı öğün içinde değil; ara öğün olarak tüketmelisiniz. Bir öğünde tek çeşit yemek tüketmek midenizin bulanmamasına yardımcı olacaktır. Ayrıca yemek çeşidi haricinde dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise; yiyecekleri iyi çiğnemelisiniz. Lokmalarınızı olabildiğince küçülttükten sonra yutmalısınız.

Kızartılmış besinlerden uzak durun

Uzak durmanız gereken diğer bir besin türüyse kızartılmış gıdalardır. Kızartılmış gıdaların tüketilmesi mide bulantısına sebep olabileceği gibi, kokusu dahi hamileler için dayanılmaz olacaktır. Bunun için kızartma yapılan ortamda dahi kalmamaya özen göstermelisiniz.

Dar kıyafetlerden kaçının

Mide bulantısının oluşmasında yalnızca yiyecekler değil kıyafetler de önemlidir. Mide bulantınızın oluşmaması için bilhassa dar kıyafetlerden kaçınmalısınız.

Şekerden uzak durun

Çok şekerli gıdalar midenizin bulanmasına sebep olacaktır. Bunun için çok şekerli gıdalardan olabildiğince uzak durmalısınız. Çayınıza, kahvenize dahi şeker atmamaya alışmalısınız.

Baharat kullanmayın

Yemeklerinizi sade yemelisiniz. Baharat kullanımından uzak durmalısınız. Bunun dışında kepek ekmeği, çavdar ekmeği midenizin çok daha fazla bulanmasına sebep olacaktır. Susam da yine uzak durmanız gereken besinler arasında.

Mide Bulantısından Korunmak İçin Ne Yapılmalı?

Güne Tahılla Başlayın

Tahıl mide bulantısını önleyen başlıca besinlerdendir. Güne tahılla başlayarak midenizin bulanmaması için günün ilk adımını atabilirsiniz. Krakerler sabah kahvaltısından önce atıştırabileceğiniz mide bulantınızı önleyebilecek mini besinlerdir.

Gece Yatmadan Atıştırın

Gece yatmadan bir şeyler atıştırırsanız; (yoğurt, süt, meyve, meyve suyu gibi) bütün gece midenizin bulanmamasını ve sabah kalktığınızda midenizin bulanmıyor olmasını sağlayabilirsiniz.

Dinlenin

Yorgunluk da mide bulantısına sebep olabilmektedir. Bunun için dinlenmeli ve kendinizi yormamaya dikkat etmelisiniz.

Temiz Hava Alın

Midenizin bulanmamasına en çok yardımcı olan temiz havadır. Güzel havalarda kısa yürüyüşler yaparak temiz hava alabilirsiniz. Ayrıca yemek yaparken yemek kokusuna fazla mazur kalmamak için aspiratör kullanmalısınız ve mutlaka mutfak camınızı açık tutmalısınız.

Oturuşunuza Dikkat Edin

Yemekten sonra oturuşunuz önemlidir. Dik oturmaya özen gösterin. Yemekten sonra dik oturmak midenize yer açacaktır.

Ekşi Tüketin

Ekşi tüketmeniz mide bulantısı yapmayacağı gibi, mide bulantısı oluşumunu da bir nebze önleyecektir. Turşu, limon gibi besinleri tüketebilirsiniz.

Mide Bulantısı Esnasında Ne Yapılmalı?

Mideniz bulandıktan sonra gazoz, maden suyu ya da karbonatlı suyu yavaş yavaş içmelisiniz. Bu tür içecekler midenizin rahatlamasını sağlayacaktır.