Tatil sonrası her zaman zordur. Sezon biter ve rutin bir yaşam maratonu tekrar kaldığı yerden devam eder… İş hayatı veya günlük yaşam zorlukları, posta kutusunu dolduran faturalarla hoş geldin karanlık kış günleri…

Hava yavaş yavaş grileşmeye güneş kendini daha az göstermeye başladığında ise vücudumuz depresif tepkiler vermeye başlar. Çünkü güneş sadece ısı kaynağı değil aynı zamanda biz insanlar için enerji kaynağıdır. Güneşi göremediğimiz kapalı havalarda ruh halimiz kolayca değişebilir kendimizi ekstra mutsuz ekstra yorgun hissedebiliriz. Bunlar her insanın vermiş olduğu normal tepkilerdir. Ancak hamile olduğunuzda bu durum bir nebze olsun farklı bir hal alabilir.

Çünkü değişen hormonlar ve hamileliğin vücudunuza yapmış olduğu fiziksel ve ruhsal etkilerle zaten depresif durumlara ve endişeye açık olan ruh haliniz, kış mevsiminin kasvetiyle daha çok etkilenebilir. Bu mevsimsel depresyon aslında ciddiye alınması gereken bir durumdur. Zira hamile adaylarında intihar teşebbüsüne kadar gidebilen vahim durumlara yol açabilir.

Anne adayı ve ya çevresindeki kişiler bu duygu geçişlerini fark ettiğinde mutlaka uzman bir doktor ile konuşmaları gerekmektedir. Uykusuzluk, aşırı isteksizlik, algılamada yaşanan sorunlar, sürekli hüzün hali anneyi etkilediği kadar bebeği de etkilemektedir. Genelde depresyon geçiren hamileler doğumdan sonra huysuz bebeklere sahip olabilirler.

Anne adaylarının içinde bulunduğu bu durumdan kurtulmak için desteğe ihtiyacı vardır. Sevdikleri nizle güzel anlar paylaşmakla işe başlayabilirsiniz. Bu dönemde Omega -3 yağ asitleri içeren besinleri almak sadece bebeğin kalp ve beyin gelişimi için değil aynı zamanda anne adayının ruh halini düzeltmeye de yardımcı olacaktır. Bunun dışında hamileliğine uygun bir egzersizle endorfin seviyenizi arttırabilirsiniz. Güneş her ne kadar pek çok gün kendini saklıyor olsa da ışıklarını yakaladığınız anlarda kısa yürüyüşler yapmak motive olmanıza yardımcı olacaktır. Rahatlatıcı slow müziklerle bebeğinizle baş başa keyifli dakikalar geçirmek sinirlerinizi yatıştırırken gevşemenizi sağlayabilir.

Ancak hafif ve orta şiddette olmayan depresyon için mutlaka doktor yardımı almak gerekmektedir. Genelde parlak ışık tedavisi ve terapiler bu dönemi atlatmanıza yardımcı olacak seçenekler arasındadır.