Gebelik döneminde meydana gelen değişimlerden memeler de etkilenmektedir. Hamilelikte memelerde oluşan ağrılar artan prolaktin hormonu ile alakalıdır.
Bu dönemde prolaktin hormonları memeleri büyütüp dolgunlaştırmaya neden olur.

Memelerin olağandan daha büyük olması bazı dönemler gerilmeye, ağrı ve sancıya neden olur. Bu ağrılar dönem dönem olabildiği gibi belli bir süre ile de devam eden ağrılardır.
Fakat anneyi olumsuz yönde kesinlikle etkilemez.

Günlük yaşamına yine aynı şekilde devam edebilir. Ağrıların artmaması için sutyeninizin sıkılığını kontrol edip daha bol bırakabilirsiniz. Destekli sutyenler yerine penye sutyenler tercih edebilirsiniz.

Özellikle memelerde meydana gelen bu ağrılar için ılık bir duş iyi olacaktır. Hamilelikte memelerde oluşan ağrılar için ara sıra nemlendirici kremler ile masajlar yapabilirsiniz.
Gerginliği bir nebze de olsa azaltacak bu masajları ağrının olduğu dönemlerde yapabilirsiniz.

Vücudun hamilelik sürecine alışması sırasında meydana gelen bu değişim ve ağrılar kısa sürelidir. Endişe edip paniğe kapılmanıza kesinlikle gerek yoktur.
Memelerin ağırlaşması hacminin büyümesi bu ağrıların başlıca sebepleri arasındadır.

Hafif ağrı geçişleri şeklinde beliren bu ağrılar için hamile sutyenleri de tercih edebilirsiniz.

Hamilelikte memelerde oluşan ağrılar gebeliğin 4.haftasından itibaren görülebilir. Kolostrum denilen ilk süt de ağrı yapabilen bir başka nedendir.

Gebelik boyunca büyümeye devam eden göğüsleriniz ilk üç ay içerisinde daha fazla büyür.

Bu değişime karşı dayanıklı olmanız her ağrıda endişeye kapılmamanız uzman hekimlerin önerileri arasındadır.