Hamile olmak kimi anne adaylarının bakımsız olmalarına sebep olabilir. Çünkü kilo alımları, anne olmanın verdiği sorumluluğun henüz belirsiz olması, çevrenin baskısı anne adayını bunalıma sokabilir bu da kişisel bakımların ihmal edilmesine sebep olacaktır. Bunun dışında yapılacak her hareketin bebeği etkileyebileceği düşüncesi her zaman yaptığımız davranışları değiştirmemize dolayısıyla kendimizi farklı ve güçsüz hissetmemize sebep olacaktır.

Oysaki belki de olduğumuzdan daha bakımlı olmak fiziksel olduğu kadar ruhsal açıdan da güçlü hissetmenize sebep olacaktır. Hamilelikten önce rutin yaptırmış olduğunuz manikür ve pedikürün hamileyken bebeğe zarar verir mi endişesi pek çok anne adayının kafasını karıştırması normaldir.

Hamilelikte tüm vücutta olduğu gibi tırnaklarda da değişim yaşanır. Belki olduğundan daha renksiz ve soluk görünen çabuk kırılan ve çabuk uzayan tırnaklar canınızı sıkabilir. Bu gibi durumlarda şikâyetlerinizi doktorunuzla paylaşmanız gerekmektedir. Bunun dışında kalsiyum alımını düzenlemek tırnaklarınızı cilalamak işe yarayacaktır. Bildiğiniz temizliğine ve hijyen anlayışına güvendiğiniz salonlarda manikür ve pedikür yaptırmanızda sakınca yoktur.

Manikür ve Pedikür yapılan makas, törpü gibi vs. kesici aletlerin, havluların, temiz ve steril olduğundan emin olmalısınız. Çünkü bu gibi aletler kaza ile yapılabilecek kesiklerden hastalık kapmanıza sebep olabilir. Bu tarz durumlara mahal vermemek ya da hijyen olup olmadığı konusunda kafanıza takılan sorulardan kurtulmak için kendi aletlerinizi kuaför salonuna götürebilir ve ya bu işlemi yapan kişileri evinize çağırarak güvenle yaptırabilirsiniz. Ancak hamile olmasınız da hijyen olmayan aletlerden hastalık kapma riskinin yüksek olduğunu unutmamanız gerekmektedir.

Bunun yanı sıra içerisinde kimyasal barındıran cila ve oje gibi maddelerin aşırı solunmasının fetusa zarar verebileceği düşünülmektedir. Her ne kadar kanıtlanmış bir bulgu olmasa da uzmanlar tarafından fazla önerilmemektedir. Bunu önlemek için oje sürümü konusunda daha dikkatli davranabilir manikür ve pedikür sayısını azaltabilirsiniz. Pedikür yaptırırken dikkat etmeniz gereken önemli bir noktada masaj konusudur. Genelde işlem bitiminde ayaklara yapılan masaj ayakları şişen anne adaylarının damarlarında oluşabilecek kan pıhtılarının koparak kan dolaşımına karışmasına sebep olacağından bu masajdan kaçınılması gerekmektedir.