Anne adayları hamilelik süresince birçok problemle yüzleşmek zorunda kalmaktadırlar. Ve bu problemlere elbette bebeği için katlanmak zorunda kalırlar.

Bu problemlerden biri de hamileliğin 25.haftasından itibaren annenin büyüyen rahim ve aldığı kiloların sebep olduğu bacak kramplarıdır.

Bu kramplar kimi zaman birkaç saniye sürse de kimi zaman da dakikalarca sürebilir. Kramplar istem dışı kas hareketleri olduğu için anne adaylarını uykudan bile uyandıracak şiddette olabilirler.

Annede ki kalsiyum, potasyum ve magnezyum eksiklikleri kramplara sebep olmaktadır. Bu vitaminlere annenin olduğu kadar bebeğin de ihtiyacı olduğu için yetersiz alımında bunun gibi sorunlarla karşılaşılabilir.

Hamilelikte bu sorunun çözülmesi ve ya azaltılması için anne adayı vitamin ve mineral alımına dikkat etmelidir. Hamilelikte kramp en çok bacak, ayak, bel çevresinde kendini gösterir. Kramplar akşam saatlerinde ve anne yattığı zaman daha çok artar.

Çünkü gece kan dolaşımının yavaşlaması ve uzun süre yatış pozisyonunda durulduğu için kramplar anne adayını zorlayacaktır.

Krampların akşam saatlerinde artmasının sebeplerinden biri de gün boyu annenin fazla ayakta kalması ve kendini yormasıdır. Anne bu sorunları aşmak için günlük tüketmesi gereken su miktarına dikkat etmelidir.

Basit egzersizler ve düzenli yürüyüşler yaparak daha rahat hareket edeceklerdir.

Kramp durumuyla karşılaşıldığında yumuşak hareketlerle kramp giren bölgeye masaj yapılmalıdır.

Masaj yapılırken doğal krem ve yağlarla yapılması da bu durumu rahat atlatmanıza sebep olacaktır.

Anne adayı ılık bir duş alarak da bu kasılmaları engelleyebilir.