Kot pantolon neredeyse her kadın tarafından en sevilen ve en çok tercih edilen bir giyim tarzıdır. Rahatlığı kolay kombinlenebilecek bir kıyafet olması da kot pantolonu biz kadınların vazgeçilmezi kılıyor. Ancak hamilelik söz konusu olduğunda kot pantolon giyilemeyeceği düşünülebilir. Oysaki hamilelik gardırobu hazırlarken dolabın ana giyim parçalarından biri kot pantolon olmalıdır. Günlük aktivitelerde kullanabileceğiniz kotlar, ofis ortamında da gömlek ve blazer ceketlerle rahatlıkla giyilebilir.

Son yıllarda vitrinleri süsleyen kot pantolonlar, hamile bayanların rahatlığı düşünülerek esnek yapıda üretilmektedir. Gerek kumaşları gerekse modelleri bakımından hamilelerin rahatça kullanabilecekleri kot pantolonlarında sizi sıkmayan dilediğiniz modeli seçebilirsiniz. Yani hamilesiniz diye kıyafet konusunda kısıtlanabileceğinizi düşünerek sıkıntı yapmanıza gerek yoktur. Çünkü emin olun ki hamile kıyafetleri ile de şık ve modern olmayı başarabilirsiniz. Ancak kot alırken dikkat etmeniz gereken bazı ufak püf noktaları vardır.

  • Hamilelikte alacağınız kot pantolon karın altından rahatlıkla düğmelenebilecek düşük belli ve ya cep kısımlarından esnek parçaları bulunan tarzda olmalıdır.
  • Hamilelik sonrasında da kullanabileceğiniz normal ölçülerde bir kot pantolon satın almak istiyorsanız bel kısmınız için hamilelik bandı kullanabilirsiniz.
  • Bacakları ince olan hamileler düz kesim veya strech kotları zayıf gösterdiği için giymekten çekinmesinler. Çünkü bu model kotlar, tunikler ve gömleklerle kombinlenerek altına giyebileceğiniz çizme bot gibi ürünlerle şıklığınızı tamamlayacaktır.
  • Kısa kapri kotlar yerine daima uzun kotları tercih etmek, hem sizi daha uzun gösterecek hem de kullanım rahatlığı açısından iyi bir tercih olacaktır.
  • Spandex ve pamuklu kumaşlardan üretilen kotların, hamilelikte sıcak basması, terleme gibi sıkıntılar açısından daha sağlıklı olduğunu unutmayın.
  • Beli penye olan ve ya solo pet tarzı kot pantolonlar, hem kullanım kolaylığı açısından rahatlık sağlayacak hem de solo pet giymek size oldukça sevimli bir görüntü verecektir. Salopet pantolonları yine hamileler için üretilmiş sevimli tişört veya sweatshirtlerle tamamlayabilirsiniz.
  • Uzun boylu olanlar geniş kesimli bol paça, kısa boylu olanlar ise bilekte biten kot pantolonlarını tercih edebilirler.