Hamilelik dönemi, bir kadının en hızlı değişim yaşadığı dönemler içerisindedir. Özellikle de değişen vücut formu ve düzenli şekilde alınan kilolar nedeniyle giyim kuşam konusunda sorun yaşayan anneler, hamilelik kıyafetleri almaya başlarlar.

Hamileliğin ilk üç ayında çok fazla kilo artışı olmasa da, ilerleyen aylarda özellikle 5. ayda kilo alımı bariz bir şekilde kendini gösterir. Göbeğin çıkmasıyla beraber, basenler genişlemeye ve kollar ile bacaklar şişmeye başlar.

Bu dönem itibari ile anne adaylarının kendilerini rahat hissedebilmeleri ve tabi ki bebeğin de sağlıklı şekilde büyüyebilmesi için uygun kıyafet seçimi çok önemlidir.

  • Hamilelik döneminde bebeğin de daha sağlıklı olabilmesi ve anne adaylarının rahat edebilmesi için göbeği sıkacak fazla dar kıyafetler kullanılmamalı. Bunun yanında beli desteklemek için; elastik ve yumuşak, beli kavrayacak kumaş detaylı kıyafetler tercih edilebilir.

  • Hamilelik döneminde bol elbiseler, eşofman, geniş ve rahat şortlar, bol t-shirtler anne adaylarının çok tercih ettikleri kıyafetler listesindedir.

  • Sağlık açısından anne adaylarının kıyafet seçimindeki tercihi eğer aynı kıyafetler biraz uzun giyilecekse organik ve pamuklu kumaştan yapılan kıyafetler olmalıdır.

  • Anne adayları sıcak günlerde dışarı çıktıklarında sıcak hava ve ekstra yorgunluğun tepkisiyle sıcak basmasına, terlemeye ve bunalmaya maruz kalabilirler. Bu duruma sık düşenler aynı zamanda şık görünmelerini sağlayacak alt ve üst kıyafetlerini nefes alan türden seçebilirler.

  • Anne adaylarının en çok severek kullandığı kıyafetler içerisinde taytlar bulunur. Taytların hem evde hem de sokakta rahatlıkla kullanılabilir olması, anne adayları için önemli bir tercih sebebidir. Rahat esneyebilen yapısı nedeniyle büyüyen karını sıkmayacak özellikteki tayt formlarını anne adayları severek giyebilecektir.

  • Özellikle çalışan anne adayları hem şık hem rahat olmayı isterler. Hamilelerin rahat ve sağlıklı şekilde hareket edebilmesi için göğüs altından bollaşan ve belden bağlamalı bir bağcık ile ayarlama yapılabilen şık elbiseler oldukça iyi bir tercih olacaktır.

  • Etek ve elbise seçimi yaparken dikkat edilecek husus, bedene çok yapışan elbiselerin rahatsızlık verebileceğidir. Aksi durumda, her türlü elbise ve etek modelleri seçilebilir. Ortalama dizi geçmeyecek modeldeki elbiseler ile rahatlıkla hareket edilebileceği için tercih sebebi olabilir.

  • Pantolon ve şortlardaki en önemli nokta kumaşlarının rahat ve elastik yapıda olmasıdır. Yaz döneminde hamilelik geçiren anne adayları için rahat, uçuş uçuş tiril tiril pantolonlar anne adaylarının dolaplarının demirbaşı olacaktır.