Kadınlar için vücut temizliği her daim çok önemli olmuştur. Hamilelik döneminde de bu durum değişmez ve anne adayları her zaman olduğu gibi temiz olmayı isterler. Ancak, anne adayları için gebelik döneminde kişisel temizliğin nasıl yapılması gerektiği her daim kafalarda soru işareti oluşturur.

  1. Ağda

Ağda, kıl köklerinin tamamen çıkarılması üzerine yapılan bir kişisel temizlik işlemidir. Ağda işlemi hem dışarıda temiz ve hijyenik koşullara ve uzmanlar tarafından yapılabilir ya da kadınlar kendileri bu işlemi yapabilir. Ancak hamilelik döneminde, kadınlar normal dönemlerde olduğu gibi ağdayı kendiler yapamayabilir.

Bu nedenle, ağda yaptırılacağı zaman bu işlemin temiz ve hijyenik bir ortamda ve uzman tarafından yapılması konusuna özen gösterilmelidir. Aynı zamanda, bu işlem acılı olduğu için, ağda işlemi hamilelik döneminde çok fazla acıya neden oluyorsa mutlaka bırakılmalıdır. Hamilelik döneminde çekilen bu acı bebeğin erken gelmesine neden olabilir.

Hamilelikte hormonlar daha yoğun çalıştığından, anne adaylarının acı eşiği düşük olup, cilt hassaslaşır. Bu nedenle, riske girmeyip ağda işlemi doğum sonrası için rafa kaldırılmalıdır. 

  1. Lazer Epilasyon

Lazer epilasyon işlemi ışık enerjisidir. Radyasyon yayan bir işlem olmadığından dokulara yayılmayacaktır. Hamilelik döneminde lazer epilasyon işlemlerinin bebeğe herhangi bir zararı belirlenmemiştir. Ancak, yine de uzmanlar tarafından hamileliğin ilk üç ayında lazer epilasyon işlemi önerilmez.

İğneli lazer epilasyonda ise ışık yerine iğne kullanılır ve kıl köklerine akım verilir. Yine bu işlemin de bebeğe herhangi bir zararının olduğu tespit edilmemiştir. Ancak diğer işleme göre bu işlemin yapılışı klinik çalışmaya ihtiyaç duyulması daha fazladır. Bu nedenle, bu işlem tecrübeli bir hekim tarafından yine temiz ve hijyenik koşullarda gerçekleştirilmelidir. Herhangi bir zararı tespit edilmemesine ve hamilelik döneminde bu işlemin yapılabilmesine karşın, anne adayları bu işlemleri genellikle tercih etmezler.

  1. Jilet

Anne adayları için en risksiz, kolay işlem jilet ile temizlenme işlemidir. Genellikle acı vermediğinden ve herhangi bir risk taşımadığı düşünüldüğünden, hamileler tarafından tercih edilir. Yine bu durumda da, jiletin temiz ve hijyenik olması çok önemlidir.