Hamilelik anne adayı için zor bir süreçtir. Bu dönemde anne her yönden dikkat etmesi gerekir. Özellikle de kilolarını belirli bir düzeyde tutmaları gerekir.

Hamileliğin devamında anne adayının kilo artışına göre diyetler verilebilir. Böylece hamilelik boyunca alınan kilo belirlenebilir.

Hamilelik boyunca gebeliğe zayıf başlayan anne adayları 10-12 kilo almaları normaldir. Kilolu olan anne adayları ise en fazla 7-8 kilo alabilirler. Daha fazla alınan kilolar doğum sırasında ve doğumdan sonra anneyi hem psikolojik yönden hem de fiziken kötü etkileyecektir.

Fazla kilo alan anne adayları doğum yaparken zorlanacak ve doğum süreci sizi yıpratacaktır. Bu yüzden kilo alımı kontrollü bir şekilde ilerletilmelidir.

Ayrıca anne karnındaki bebeğin gelişimi ve iri bir bebek olması da anneye fazla kilo aldıracaktır. Zaten hamilelik boyunca alınan kiloların hepsi annenin gerçek kilosu değildir.

Bunun yaklaşık 3500 gramı bebekte,700 gramı plesanta içinde, 700 gramı amniyo sıvısı, 800 gramı rahimin büyümesi, 5000 gram kadarı da anne da oluşan birikmiş yağ, ödem ve kas kitlesinde gözükmektedir. Anne doğum yaptığı zaman bu kiloları kendiliğinden kaybedecektir.

Annenin haftalık kilo alımı 250 gram ile 400 gram arası civarında olmalıdır. Zaten düzenli bir beslenme içerisinde olursanız kilo alımı da normal bir şekilde devam edecektir.

Anne adayı aşırı yemek yemek yerine az ve sık beslenerek bu durumu içinden çıkılmaz bir hal almaktan kurtarabilir.