Hamilelerin düzenli ve rahat uyuması bu dönemlerde oldukça önemlidir. Ancak bazı durumlara bağlı olarak hamilelik dönemlerinde çok sık bir şekilde uyku düzeni zarar görebilir. Özellikle aşağıdaki durumlara bağlı olarak kadınların bu dönemde uykusuzluk çektiği bilinmektedir:

Küçük Öğünler Yenmesi

Kabızlık ve hazımsızlık gibi sorunlar çekmemek için, yemekleri bölerek yemeyi tercih etmelisiniz. Özellikle beş veya altı öğün şeklinde yemeklerinizi yiyebilir bu sayede uyku sırasında herhangi bir problem çekmezsiniz. Eğer gece saatlerinde kendinizi çok aç hissederseniz, o zaman karbonhidrat ve protein ağırlıklı olmak üzere küçük atıştırmalıkları tercih edebilirsiniz.

Yaşam Tarzını Değiştirme

Hamilelerin bir egzersiz rutini oluşturması özellikle hamilelik dönemlerinde oldukça faydalı olacaktır. Bu sayede kendinizi psikolojik ve fiziksel anlamda daha iyi hissedebilir ve sürekli gelişen kas ağrılarına bir çözüm yaratabilirsiniz. Öte yandan bu egzersizlerin yardımıyla başınızı yastığa koyar koymaz uyumuş olacaksınız.

Gevşeme Hareketleri

Akşam saatlerinde yorucu aktivitelerden kaçınmak yerine, sizi tamamen sakinleştirecek olan aktiviteler yapmaya çalışabilirsiniz. Yoga, masaj gibi seçenekler bu konuda çok fazla faydasını göreceğiniz şeyler arasında bulunur. Özellikle uykudan yarım saat önce gevşeme hareketlerinin yapılması uzmanlar tarafından önerilen şeylerden biridir.

Düzenli Bir Günlük Yaşam

Her gece aynı saatte yatağa gitmeniz gün içinde yorucu olmayan işlerden kaçınmanız doğru bir günlük rutine sahip olduğunuzun işareti olacaktır. İstediğiniz zaman uyuyabilmek açısından mutlaka bu programa dikkat ederek, düzenli bir rutini alışkanlık haline getirmelisiniz.