Anne adayları hamilelikleri sırasında vücut fonksiyonlarındaki bir takım değişiklikler nedeniyle çeşitli sıkıntılarla karşılaşabilmektedirler. Bu sorunlardan bir tanesi de vücutta meydana gelen kaşıntılar ve deri dökülmeleridir. Birçok anne adayında görülebilen bu kaşıntılar hormonal değişikliklerden meydana geldiği gibi çeşitli alerjik durumların da göstergesi olabilir. ,

Hamilelikte vücudun genel dengesinin değişmesi metabolizmanın ve vücut ısısının yükselmesine neden olur. Kan akımının artması ve ter bezlerinin daha fazla çalışması vücudun çeşitli bölgelerinde hafif kaşıntılara yol açar. Özellikle meme çevresi, karın bölgesi ve kasıklar kaşıntıların en sık görüldüğü bölgelerdir. Bu bölgelerde cilt mantarları gelişebilmekte ve meydana gelen enfeksiyonlar kaşıntıya yol açabilmektedir. Hormonal dengenin değişmesinden kaynaklanan bu gibi kaşıntılar genellikle uzun sürmez ve doğum sonrası kaybolur.

Gebelikte karşılaşılan kaşıntıların bir sebebi de safra yolları ile ilgili olabilmektedir ve ciddiye alınması gereken bir durumdur. Bu tür kaşıntılar cilt sorunlarından kaynaklanan kaşıntıların aksine daha şiddetlidir ve anne adayını gece uyutmayacak kadar olumsuz etkileri olabilmektedir.

Safra tuzlarının karaciğerde ve diğer organlarda birikmesi nedeniyle hamilelik kolestazı adı verilen durum ortaya çıkar ve şiddetli kaşıntılara neden olur. Genellikle hamileliğin son dört ayında görülen bu durum anne adaylarını ciddi biçimde etkileyebilmektedir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında mutlaka doktora müracat edilmeli, doktorun gerekli görmesi durumunda karaciğer ve kan testleri yapılmalıdır. Test sonuçlarına göre ilaç tedavisi gerekebilir. Hamilelik kolestazı genellikle doğum sonrası kendiliğinden düzelmektedir ancak sonraki hamileliklerde tekrarlama olasılığı bulunmaktadır.

Kaşıntılara karşı ne yapmalı?

  • Kaşıntının gerçekleştiği bölgelere rahatlatıcı kremler sürebilirsiniz.
  • Gerekli durumlarda doktora danışarak alerji ilaçları kullanabilirsiniz.
  • Sıcak su ile banyo yapmak cildi kurutacağından ılık su ile banyo yaparak kaşıntıları ve deri döküntüleri azaltabilirsiniz.
  • Banyo sonrasında bol su ile sabun ve şampuanları durulayın.
  • Kaşıntıya yol açabilecek parfümlerden kaçının, bunun yerine vücudunuzu kokusuz kremler ile nemlendirin.
  • Yulaf özü içeren şampuan ve sabunlar cilt kaşıntılarına karşı etkilidir.
  • Sentetik, deri ve dar kıyafetlerden uzak durarak içerisinde rahat edebileceğiniz pamuklu kumaşlar tercih edin.