Hamilelik bir kadının yaşayabileceği en güzel ve en özel mucize olmakla birlikte aynı zamanda en zorlu süreçtir. Çünkü vücut kimyasında oluşan değişikliklerin yanı sıra anne adayı fiziksel olarak da hem yapısal hem de görsel değişiklikler yaşayacaktır. İlk fark edilen değişiklikler ise göğüs, karın, kalça gibi bölgelerde yaşanan büyüme ve genişlemenin başlamasıdır ve bu bölgelerin olduğundan fazla genişlemesi çatlaklara sebep olur. 

Özellikle de hassas bir cilde sahip olanlar bebeğin taşındığı karın bölgesinde oluşan çatlaklardan şikayetçi olurlar. Çatlak oluşumu cilt yapısı ile ilgilidir ve genelde esnek bir yapıya sahip olmayan ciltlerde çatlaklar görülebilir. Ancak uzmanlar tarafından kanıtlanmış bir bulgu da çatlak oluşumunun genetik bir yapıdan kaynaklanmasıdır. Yani ailelerinde bu sıkıntıları yaşayan kişiler bulunan anne adaylarının bu cilt sorununa daha yakın olduğu gözlenmiştir.  Hamileliğin üçüncü ayından itibaren başlayan çatlaklar 6. aya gelindiğinde bebeğin büyümesiyle daha da belirginleşmeye başlar.  Hamileliğin son ayına kadar hiç çatlak sorunu yaşamayıp son ayına geldiğinizde bile çatlaklara sahip olabilirsiniz.

Çatlaklar esmer tene sahip olan anne adaylarında açık gümüş, açık tenli olanlarda ise koyu pembemsi bir renkte görünebilirler. Karın genişledikçe bu çatlaklar genişler ve kaşınmaya başlar. Genetiksel bir çatlak oluşumunu engelleyemezsiniz belki ama en azından önlemini alarak çatlakları azaltabilir veya oluşumunu yavaşlatabilirsiniz. Dengeli beslenme ve uygun egzersiz programlarının da çatlakların oluşumunu hafifletmede etkili bir yöntem olduğunu da unutmamanız gerekmektedir. Hamileliğinizin belirginleşmeye başladığı 5. aydan itibaren çatlak oluşumunu beklemeden bazı nemlendirici kremleri kullanmaya başlamanız da dikkat etmeniz gereken önlemlerden biridir.

Piyasada çatlaklar için üretilmiş pek çok ürün mevcuttur. Ancak sağlığınız açısından zararlı maddeler içermeyen ve cildinize uyumlu en faydalı kremi bulmak büyük önem taşır. Buradan önerebileceğimiz Palmer’s markası, göğüs ve özellikle karın çatlaklarına karşı oldukça etkili bir üründür. İçerisinde % 100 saf kakao yağı, E vitamini ve kurulukların giderilmesinde etkili bir içeriğe sahip shea butter barındıran krem, nemlendirme özelliği nedeniyle rahatlıkla ve güvenle kullanabilirsiniz.