9 aylık hamilelik sürecinde, anne adaylarının yaşamaması gereken tek durum rahimden kan gelmesi durumudur. Bu durum görüldüğünde, düşük riski ile karşı karşıya olunabileceğinden kesinlikle doktora görünmek gerekmektedir.

Hamilelikte kan görme durumu, sadece düşük belirtisi olmamakla beraber hamileliğin ilk ve son aylarında görüldüğünde normal olarak değerlendirilebileceği gibi; ilaç ve yatak tedavisi ile de düzelebilir.

Regl sancısı gibi bir sancının duyulması neticesinde anne adaylarının çamaşırlarında kan görmesi ile beraber, ağrı ya da kasılmalar başlayabilir. Bu durum hamileliğin son günlerinde yaşanıyorsa hızlı bir şekilde hastaneye ulaşmak önemlidir.

Eğer hamileliğin ilk üç ayında anne adayı kanama görürse yüzdelik anlamda doktorlara göre bu durum, diğer aylara oranla daha yüksek bir şekilde düşük belirtisi olarak kabul edilmektedir.Burada önemli olan anne adayının korku ve bebeğinin düşmesi endişesine kapılarak bu durumu saklamak isteğine engel olmaktır. Bu nedenle anne adaylarının tepki ve duyguları daha ciddi bir şekilde takip edilmelidir.Çünkü anne adayı korku ve panik ile bu durumu bazen çevresinden saklamak isteyebilir.

Hamilelikte cinsel ilişkiye girmek çoğu doktor tarafından yanlış olmayan hatta sağlıklı olarak kabul edilen bir durumdur. Fakat cinsel ilişki sonrasında rahimden kan gelmesi de düşük tehlikesi ile karşılaşıldığını düşündürebilir. Yine doktora hızlıca ulaşmak bu tehlikenin önüne geçmede önemlidir.

Hamileliğin son dönemlerinde dahi, ağır ev işleri yapan anne adaylarının kanama görmesi, bebeğin sürekli düşük tehlikesi altında olduğunu işaret etmektedir. Kanama görüldüğü an ne olursa olsun doktor kontrolü altına girmek önemli bir adımdır.