Kafein; en çok sevilen ve tüketilen uyarıcılardan biri. Ama artık hamilesiniz ve günlük tükettiğiniz kafein miktarına daha çok dikkat etmeniz gereken zamanlardasınız.

Kafein bir uyarıcı olduğundan tüketiminde aşırıya kaçılması doktorlar tarafından anne adaylarına tavsiye edilmiyor. Normal miktarların üzerinde alındığı taktirde kan basıncını ve kalp hızını arttırması dolayısıyla bu dönemde mümkün olduğunca uzak durulması gerektiğini söylüyorlar.

Kafeinin ayrıca idrar söktürücü özelliğe sahip olduğu biliniyor. Hamilelerde kafein alımının fazla olması idrara çıkma sıklığını arttıracak ve vücuttaki sıvı düzeyini azaltıcı kimyasal tepkimelere neden olabilecektir.

Hamilelik sürecinde alınan yüksek miktarda kafein bebeğin gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir. Plesenta aracılığıyla bebeğe aktarılan kafein bebeğin düşük kilolu doğmasına neden olabilecektir. Bu nedenle hamilelik sırasında kafein alımında aşırıya kaçmak doğum sonrasında bebek açısından bir takım sağlık problemleri ortaya çıkaracaktır.

Kafein denilince ilk akla gelen genellikle kahvedir. Bunun haricinde çay, soda, çikolata, asitli içecekler ve hatta bazı ilaçlarda da kafein bulunmaktadır. Sağlığınıza en çok dikkat etmeniz gereken bu aylarda yiyecek ve içeceklerde bulunan kafein miktarına karşı dikkatli olmanız önerilir.

Peki kafein alımının normal miktarı nedir?

Yapılan çalışmalar sonucu günlük 250- 300 mg altındaki kafein alımının sağlık üzerinde herhangi bir olumsuz etkisi tespit edilememiştir. 1 fincan filtre kahvede yaklaşık 200 mg, 1 bardak çayda 50 mg kafein bulunduğunu göz önüne alarak günlük kafein tüketiminde dikkatli olmanız, aşırıya kaçmamanız hamilelik sürecinde sizin ve bebeğiniz için en sağlıklı seçimdir.

Sık tüketilen yiyecek ve içeceklerdeki kafein oranları:

1 fincan filre kahve : 150-200 mg
1 fincan Türk kahvesi: 60 mg
1 bardak çay: 50 mg
1 kutu kola: 50 mg
50 gr bitter çikolata: 40 mg