Çiftlerin evlenmek için doğru yaşta olmaları öncelikle oldukça önemlidir. Çocuk yaşta evlenmek ülkemizde yasal değildir ve çok yanlış sonuçlar doğurabilmektedir. Bunun dışında hamilelik sürecinde sadece kadınların değil, erkeklerin de doğru yaş aralığında olmaları gerekmektedir. Doğru yaş aralığı kadınlar ve erkekler için farklılık gösterebilir.

Fakat unutulmamalıdır ki, orta yaş ve üstü tüm insanların çocuk sahibi olmasının pek çok zarar olmaktadır. Öncelikle doğacak çocuğun anne ve babaya bir ömür boyu ihtiyaç duyacağı bir gerçektir. Bu gerçek görmezden gelinmemeli ve sadece çocuk sahibi olmak adına bilinçsiz kararlar verilmemelidir.

Kadınlarda hamilelik için doğru yaş aralığı; 22 ile 42 dir. Bu yaş aralığının dışında kalan tüm kadınların hamilelik süreçlerinde zorlanacağı bilinmelidir. Ayrıca, reşit olmadan evlenmiş ve küçük yaşta hamile kalmış kadınların vücut sağlıklarının bozulacağı ve kadınsal rahatsızlıklar ile erken yaşta tanışacakları unutulmamalıdır.

Erkeklerde çocuk sahibi olmak için doğru yaş aralığı; 22 ile 45 dir. Unutulmamalıdır ki, 45 yaşından sonra erkeklerde spermlerin kalitesi düşer ve sağlıklı bireyler meydana gelmeyebilir. Aynı şekilde ergenliği henüz bitmemiş yaşlarda çocuk sahibi olmak isteyen erkeklerin de bilinçsiz bir şekilde girişimlerde bulunmaması gerekmektedir.

Çiftler çocuk sahibi olmayı hangi yaşlardayken isterlerse istesinler doğru olan, bir jinekoloğa görünerek herhangi bir sorun olup olmadığını uzman bir kişiden öğrenmeleri ve bu yönde hareket etmeleridir.