Gebeliğin ilerleyen zamanlarında ortaya çıkan en büyük problemlerinden biri kabızlıktır. Kabızlık, gebe kadınların karınlarının büyümesiyle kendini göstermeye başlayan ve yeme içme ile de doğrudan alakası olan bir problemdir.

Kabızlığın en temel sebeplerinden bir diğeri de günlük olarak yapılması gereken büyük abdestin engellenmesi ya da yapılmamasıdır. Hamile kadınların kesinlikle umumi tuvaletlere girmemesi gerekmektedir. Fakat küçük ya da büyük abdestleri geldiğinde de ertelemek ya da yapmama isteği de ileri vadede kabızlığa neden olur. Bu nedenle önemli olan çok kirli ya da çok yoğun tuvaletlere girmemektir.

Diğer türlü temiz olduğuna inanılan veya temizlik görevlisinin tekrar temizlemesi mümkün olan tuvaletlere kısa süreli olarak girmekte sakınca yoktur.

Hamilelikte kabızlık problemini yenmek için yapılması gereken belli başlı adımlar vardır. Bu adımlar sayesinde anne adayları hamilelik süreçlerinde kabızlık problemi yaşamadan daha sağlıklı bağırsaklara kavuşabileceklerdir.

Yapılması gereken adımlar;

  1. Bol su içmek, sadece hamilelikte kabızlığı engellemek için değil genel anlamda çok sağlıklı ve kan dolaşımını hızlandırıcı bir adımdır.
  2. Sürekli katı yiyecekler tüketmek ya da kahve gibi kafeinli içecekler içmek de kabızlık için risk oluşturmaktadır. Bu nedenle hamilelik sürecinde yemek yemeye çorba ile başlanmalıdır. Bunun yanında da ekmek gibi yine katı gıdalar çok fazla tercih edilmemelidir.
  3. Egzersiz ve yürüyüş yapmak da sadece kabızlık için değil, anne adaylarının doğum anında çok daha az sancı çekmesi için de önemli bir adım olmaktadır.
  4. Ayrıca lifli gıdalar tüketmek  kabızlığı önlemede oldukça etkilidir.
  5. Tam tahıllı gıdalar ve mutlaka sebze meyve tüketmek te hamilelikte kabızlık sorununa iyi gelmektedir.