İyot hem hamilelik döneminde hem de normal dönemde son derece önemli bir bileşendir. Bunun en önemli sebebi, iyot troid bezinin çalışmasında ve aynı zamanda yine troid bezinin hormonlarının üretiminde son derece etkilidir. Hamilelikte iyot elementinin eksikliği daha büyük bir etkiye sahiptir. Bebekte zararlı etkilere sahip olan iyot eksikliğinin giderilmesi ya da eksikliğin oluşumuna izin verilmemesi gerekir.

Hamilelik döneminde tiroid bezi hastalıkları daha büyük dikkat çeker. Hamilelik dönemlerinde guatr oluşumu meydana gelebilir ve guatr olan kişilerin de bu rahatsızlığının hızla ilerlediği görülmektedir. Bilinmelidir ki, hamilelik döneminde kadınların diğer insanlara göre daha fazla iyot ihtiyacı bulunur ve iyot eksikliğinde mutlaka eksikliğin giderilmesi için iyot tabletlerinin alınması gerekir.

Hamileler günde en az 220 mikrogram iyoda ihtiyaç duyarlar. Bu ihtiyacı karşılamak için anne adaylarının diyetlerinde mutlaka iyot içeriği yüksek gıdalar bulunmalıdır. Bu gıdaların başında ise balıklar gelmektedir. Özellikle de tuzlu su balıkları ile okyanus balıkları iyot açısından son derece zengindir ve mutlaka anne adayları balık tüketmelidir. Balıkların içerisinde iyot oranı en yüksek olanlar ton balığı ve mezgittir. Yine aynı şekilde, kabuklu deniz ürünleri (karides gibi) de iyot açısından son derece zengindir.

İyotlu tuz kullanımı da yeterli miktarda olmalıdır. Yemeklerde yeterli miktarda iyotlu tuz kullanımı, günlük iyot kullanımını sağlamaktadır. Bu tuzun mineral özelliklerini korumak gerekir. Bunu sağlayabilmek için ise, tuzun ışık almayacak bir yerde kapalı şekilde saklanması gereklidir.

Sebzeler içerisinde de iyot oranı yüksek gıdaları tercih etmek doğru seçenek olacaktır. Ispanak, pazı gibi yeşil sebzeler, soya fasulyesi, şalgam, kabak, kuru fasulye ve sarımsak gibi sebzeler iyot özelliği açısından öne çıkanlardandır.  Ancak unutulmamalıdır ki, sebzeleri suda haşlarken iyodun ortama %65’i kaybolmaktadır.

Sebzeler gibi, meyveler de iyot kaynağı olarak kullanılabilir. Genellikle meyveler sebzeler kadar zengin bir iyot kaynağı değildir. Ancak bazı meyveler iyot açısından zengindir. Bunların içerisinde çilek en çok dikkat çeken meyvelerdendir. Düşük kalori yüksek iyot oranına sahip olan çilek, iyot eksikliği çeken anne adayları için son derece uygundur. Günde ortalama 7 tane çilek tüketilmesi iyot eksikliğini karşılama adına günlük ihtiyacın %8-10 arasını karşılayacaktır.