Kadınların hayatları boyunca en çok hırpalandığı, yorulduğu, kilo aldığı ve ağrı çektiği dönem hamilelik dönemidir. Hamilelik döneminde pek çok kez problemle karşılaşırlar ve bu problemlere bebekleri için katlanmak zorunda kalırlar. Kadın doğum uzmanları da hamile danışanlarına bu süreci en iyi şekilde tamamlamaları adına sık sık dinlenmeleri gerektiğini öğütlerler ve hamile kadınlardan bu öğüde kulak vermesini beklerler.

Eğer kadınlar hamilelik sürecinde kendilerini aşırı yorarlarsa, bu yorgunluğun farklı problemlere dönüşeceği ve çoğu zaman geçici olmayacağını bilmelidirler.

Bazen doktorlar, hamile kadınlara özel olarak istirahat etmeleri gerektiğini belirtirler.

Genellikle düşük tehlikesi yaşayan kadınlar başta olmak üzere, daha önce düşük yaşamış kadınlar istirahat dönemine kesinlikle uymalıdır ve kendilerini yormamalıdırlar. Ayrıca, bazı hamile kadınların sürekli yatması gerektiği; hatta tuvaletlerini dahi altları bezlenmek sureti ile giderdikleri de bilinmektedir. Bu tür durumlarla karşılaşmamak için hamile kadınların, hamilelikten önce başta olmak üzere hamilelik dönemleri boyunca kendilerine çok dikkat etmesi gerekmektedir.

Hamile kadınlara istirahat dönemi verildiği takdirde, bundan başka bir şansları olmadığını kabullenmeleri iyileşme sürecini hızlandıracaktır. Çünkü erken fark edilmiş tüm problemler bu sayede ortadan kalkacak ve başarılı bir doğum şansı yakalanabilecektir. Eğer hamile kadınlar, istirahat önerildiği halde hareket halinde olurlarsa; yaşadıkları düşük tehlikesi büyür. Doğumdan sonra dahi istirahat etmeleri ve uzun süre yataktan kalkmamaları gerekebilir, bu nedenle istirahat; dikkat edilecek önemli bir konudur.