İshal, bilimsel olarak açıklandığında, eğer kişi günde 3 defa sulu şekilde dışkılama yapıyorsa ve bunun ile birlikte ateş, kusma, bulantı, baş ağrısı gibi semptonlar da görülüyorsa, kişinin vücutta su kaybederek yaşadığı bir hastalık olarak tanımlanabilir. Eğer ishal olan kişi hamile ise, bu sefer görülen semptonlara tansiyon düşüklüğü de eklenebilmektedir. Dolayısı ile hamilelerle yorgunluk ve halsizlik için daha çok belirti vermektedir.

Yenilen besinlerden kaynaklanan ishal, genellikle 24 saat içerisinde geçmektedir. Bu süreçte yaşanan su kaybına ise dikkat edilmeli, kaybedilen su vücuda geri alınmalıdır. Özellikle de hamilelerde bu durum daha büyük önem kazanmakta, vücudun dehidrasyona karşı korunması gerekmektedir.

Geçmeyen ve uzun süren ishaller ise, bağırsak enfeksiyonlarına yol açan bağırsak parazitlerinden kaynaklanmaktadır. Bu durumda ise, hamileler için doktor gözetiminde olmak şartı ile antibiyotik veya serum tedavisi uygulanmak durumunda kalınabilmektedir.

Hamilelik döneminde yaşanan basit ishallerde bebek genel olarak herhangi bir şekilde olumsuzluk ile karşılaşmaz. Ancak, hafif bir ishal değil ise, ağır ve çok su kaybı yaşanan ishal yaşanıyorsa, bu tip durumlarda bebek etkilenebilmektedir. Bu durumda da, daha önce belirtildiği gibi, kaybedilen sıvı anneye ağız yolu ile verilmeli veyahut serum ile damar yolundan verilmelidir.

Daha çok pastörize edilememiş süt ve süt ürünlerinden kaynaklanan Listeria monocytogenes enfeksiyonları, anne adaylarının en çok dikkat etmesi gereken rahatsızlıkların başında gelmelidir. Unutulmamalıdır ki, bu enfeksiyon bebeğin erken doğmasına, hatta ilerleyen safhalarında bebek ölümlerine de yol açtığından, uzun süreli ishalde mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Hamilelikte İshale İyi Gelen Yiyecekler

Hamileliğinizin  özellikle ilk dönemlerinde kontrol edemediğiniz ve durduramadığınız bir ishal durumu yaşıyorsanız bu gıdalar ile ishalinizi önlemeniz mümkün..İşte ishal ve karın ağrısına iyi gelen yiyecekler.

Özellikle PİRİNÇ, ELMA KOMPOSTOSU, TOST  ve MUZ, bu gıdalar hem lif açısından zengindirler ve sindirimleri kolaydır.