Gebelik dönemlerinde anne adayının fizyolojisi neredeyse tamamen değişmektedir.

Vücudu şişmeye ve normalden daha da hassaslaşmaya başlar. Bu değişikliklerin sebebi çoğu zaman östrojen hormonunun normal değerlerinden daha yüksek olmasıdır.

Gebelik boyunca vücut kendisini yalnızca anneye göre değil, aynı zamanda bebeğe göre de ayarlar ve adapte eder.

Hamile kadınların şikâyet ettiği durumlardan birisi de ishal olmaktır. Yediklerine dikkat ettikleri halde bazı kadınlar ishal olabilmektedir. Bu gibi durumlarda bol bol su tüketmeniz oldukça mühimdir.

Bol su tüketimi yalnızca ishal açısından değil, bir çok sağlık sorunlarından da korunmanıza yardımcı olacaktır. bunlardan bazıları, erken doğum, solunum yolları enfeksiyonu gibi ciddi rahatsızlıklardır.

Hamilelik boyunca anne adaylarına çay, kahve, kola gibi içecekler tavsiye edilmemektedir. Çay demir eksikliğine, diğer içecekler ise bebeğin sağlıksız gelişimine yol açabilir. S
oda içiminde ise herhangi bir sıkıntı olmamaktadır. Bu içecekler dahi annenin ishalinin çözülmesi açısından önem taşımaktadır. Annenin sağlığına ve beslenmesine dikkat etmesi demek, bebeğin daha sağlıklı olarak gelişmesi demektir.

Gebelik durumunda bağırsaklarınızda bulunan motilitede artış olmaktadır. Bebek büyüdükçe bağırsaklara yapılan baskı artar ve ishal durumu tetiklenebilir.

Eğer ishal sorununuz birkaç günden daha uzun sürüyor ise mutlaka sizi kontrol eden kadın doğum uzmanına bu durumu bildirmeniz gerekmektedir. Genel olarak sebebi, yazımızda belirttiğimiz unsurlar olsa da bazı durumlarda farklı sorunlar teşhis edilebilmektedir.