Çok yoğun tempoda bir iş hayatı yaşayan kadınların hamile kalmadan önce muhakkak zihinlerini boşaltması ve rahatlaması gerekmektedir. Çok sıkı tempolu bir hayat kişileri yeterince yoruyorken; bir de hamilelik yaşanması tamamen duygusal problemlerin oluşmasına yol açabilir. Bu nedenle eğer planlı bir hamilelik gerçekleşiyorsa iş hayatına ara vermenin boyutları hamile kalınmadan önce düşünülmeli ve bir karar verilmelidir.

Ani hamileliklerde ve bu süreçte kadınların iş hayatında olduğu dönemlerde yine aynı şekilde bebek ve iş hayatının bir arada oldukça zor yürütüleceği kabullenilmelidir. Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde birtakım sıkıntılar çekileceği, hatta doğumun sadece anne adayının dinlenmek yerine işe gitmeyi tercih etmesi sebebi ile problemli olabileceği de göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Örneğin; özellikle uzun saatler ayakta kalarak çalışmak zorunda olan kadınlar da kan basıncı yükselir ve bu durumda plesantanın zarar görmesine;  dolaylı olarakta bebeğin düşük doğum ağırlığı ile dünyaya gelmesine neden olabilir. Bu ve bunun gibi zorlu bir iş yaşamı olan kadınlar için doğum yapana kadar iş hayatına ara vermek siz ve bebeğiniz için iyi bir seçenek olabilir.

Eğer iş hayatında olmak hamile kadınlar için bir zorundalık ise ve kesinlikle işten ayrılma gibi bir seçenek önlerinde bulunmuyorsa, bu sefer hamileliğin belli bir dönemine kadar çalışmasının sorun yaratmayacağı fakat son ayları için muhakkak dinlenmiş durumda olması gerektiğini belirtmekte fayda vardır.

Anne adayının uzun saatler ayakta kalması veya sürekli hareketsiz bir pozisyonda oturuyor olması en başta anne adayını, daha sonra karındaki bebeği rahatsız edecektir. Gündelik yaşantıların iş hayatına göre şekillenmiş olması nedeni ile anne adayları da özellikle hamileliğin ilerleyen dönemlerinde fiziksel aktiviteler açısından da zorlanabilirler.

Hamilelikte yaşanan problemlerin pek çoğunun iş hayatında meydana geldiği de bilinmelidir.Hamilelikte iş hayatı her kadının düşünmesi gereken ve zaman zaman sancılı bir süreç olabilmektedir. Fakat her iş ve her hamilelik birbirinden farklı olduğu için hamilelik ile iş yaşamını sürdürüp sürdüremeyeceklerinin kararını elbette anne adayları kendileri içinde bulundukları duruma göre ve  doktorlarına danışarak daha sağlıklı vereceklerdir.

Peki siz hamilelikte çalışmak fikrine nasıl bakıyorsunuz ?