Hamilelik kadınların hayatları boyunca yaşayacakları en kritik dönemdir. Kadınlar bu dönemde, hem kendi sağlıklarına hem de taşıdıkları bebeğin sağlığına son derece önem göstermelidir.

Yapılacak yanlışlar iki tarafın da hayatını olumsuz etkileyebilmektedir. Hamilelikte ilk ay da oldukça önemli bir dönemdir ve hamileliğin ilk fark edildiği zamandır.

Hamilelikte ilk ayın nasıl geçtiği birçok anne adayı tarafından merak edilmektedir.

İlk günler

Hamileliğin ilk ayı genelde, çiftlerin hamilelik şüphesiyle doktora başvurmasıyla başlar.

Hastahanede ultrason ve gebelik testi gibi birçok test uygulandıktan sonra hamileliğin oluştuğuna karar verilir. Bu dakikadan sonra, anne adayı artık vücudunda bir canlı daha taşımaktadır ve onun da hayatının sağlıklı şekilde devam etmesi için dikkat etmesi gereken birçok şey vardır.

Gebelik durumu tespit edildiyse en önemli konu, kalp atışının olup olmadığıdır. Fakat kalp atışları, henüz gebeliğin ilk haftası gibi çok erken dönemlerde oluşmaz.

Kalp atışının oluşması için dördüncü haftaya kadar beklemek gereklidir. Gebeliğin ilk ayında çoğu şey için henüz erkendir. En çok üstünde durulması gereken konu bebeğin yaşamasıdır.

Bu durum dışındaki durumlar gebeliğin ilk ayında anlaşılmaz. Bebeğin bir engeli olup olmadığını anlamak ve başka birçok konu için hamileliğin ileriki aylarını beklemek gerekir.

Gebeliğin ilk döneminde başvurulan diğer uygulamalar da, tahmini doğum süresinin hesaplanması, gebelikle ilgili risklerin belirlenmesi ve çeşitli laboratuvar testleridir.