Hamilelik döneminde hormonal dengenin bozulması ve vücudun normal sisteminin farklılaşmasına bağlı olarak anne adayları bazı rahatsızlıklarla karşılaşabilmektedirler. En çok görülen rahatsızlıkların başında ise baş, boyun ve sırt ağrıları, mide bulantısı ve ekşimesi gelmektedir.

Hamilelik döneminde ortaya çıkan bu rahatsızlıklar sonucu anne adayları için ilaç kullanımı ihtiyacı baş göstermektedir. Fakat bu dönemde reçeteli veya reçetesiz ilaçların anne karnındaki bebeği etkileyeceği nedeniyle doktorlar tarafından kullanımına kısıtlamalar getirilmektedir.

Genel olarak ilaçlar fetüse zarar vermektedir ve kesinlikle gerekli olmadıkça kullanılmamalıdır. Hamilelik döneminde alınan ilaçlar bebeğin sağlığını etkileyerek bir takım sağlık problemlerinin ortaya çıkmasına neden olacaktır.

Ancak bazı durumlarda ilaçlar hamileler ve bebeklerinin sağlığı açısından önem taşımaktadır.Bu gibi durumlarda mutlaka doktorlardan ilgili ilaçların kullanımının risk ve yararları üzerine bilgi almak ve doktorun yönlendirmesine göre hareket etmek gerekmektedir. Vitaminler ve şifalı otlar da dahil olmak üzere tedavi amaçlı kullanılacak her ilaç doktorunuzun onayından geçmeli, kendi kendinizin doktoru olmamalısınız.

Doktorunuz gerekli gördüğü durumlarda hamileliğiniz sırasında bazı vitamin ve minerallere ihtiyacınız olacağını göz önünde bulundurarak bu gibi ilaçları almanızı tavsiye edebilir.

Hamile bir kadının alacağı ilaçlar fetüsün büyüme ve gelişmesi için ihtiyacı olan besinlerle aynı yoldan geçerek fetüse ulaşır. Bu nedenle ilaçlar çeşitli şekillerde fetüsü etkileyebilmektedirler. Bunun sonucunda da fetüste çeşitli hasarlara neden olabilmekte ve anne sağlığını da etkileyebilmektedirler. Ayrıca ilaçlar plasentaya kan akımını azaltıcı bir etkiye sebep olarak fetüse ulaşması gereken oksijen ve besin kaynağını azaltabilir.

Özellikle bebeğinizin organ gelişme safhası olan ilk 3 ay içerisinde ilaç kullanımından olabildiğince kaçınmak gerekmektedir. Çok acil durumlar haricinde bu dönemde ilaç kullanımı istenmeyen sağlık problemleriyle karşılaşmaya sebep olabilir.

Gebelikte kullanılan ilaçlar risk durumlarına göre 5 ayrı kategoriye ayrılmıştır;

A grubu ilaçlar; Güvenli olarak nitelendirilmektedir. Gebeliğin ilk aylarında fetüste bir risk oluşturmayan ilaçlardır. Vitaminler bu gruba girmektedir.

B grubu ilaçlar; Yapılan araştırmalarda olumsuz etkisi saptanamamış ancak kontrollü kullanılması gereken ilaçlardır. Enfeksiyon tedavisinde kullanılan penisilin türü ilaçlar bu guruba girmektedir.

C grubu İlaçlar; Faydaları zararlarından çok ise ve gerekli durumlarda kullanılması gereken ilaçlardır.

D ve X Grubu; Fetus üzerinde olumsuz etkileri olabilen, bu nedenle sadece hayati durumlarda kullanılması gereken ilaçlardır.

Tüm bu nedenler dolayısıyla gebelik sırasında ilaç kullanımında bazı kurallara uymalı ve doktorunuzun tavsiyelerine göre hareket etmelisiniz.