Hamilelik döneminin başlamasıyla var olan hastalıklar ve hamilelik esnasında ortaya çıkan bir takım problemlerden dolayı çeşitli ilaçlar alınmaktadır. Anne adayları da hasta olduğu sürece ilaç kullanmaya ve tıbbın imkânlarından her şekilde yararlanmaya çalışacaktır. Özellikle de hamilelikten kaynaklanan sorunlar için bu durumları en aza indirgeyecek ilaç alımları gerçekleşecektir.

Ne kadar her şikâyet için tıpta hamilelik esnasında kullanılacak ilaçlar olsa da anne adayı çok gerek duymadıkça ilaç alımına sıcak bakmamalıdır. Acil durum gerektirmeyen tedavilerini doğumdan sonraya ertelemelidir.

Bebeğin ilk 3 ayı gelişimi açısından anne karnında tutunabilmesi açısından çok önemlidir. Bu dönemde alınan ilaçlar bebeğin gelişimini olumsuz etkileyebilir.

Hamileliğin oluşmaya başladığı ilk 2 hafta içerisinde anne adayı bilmeden ilaç kullanmışsa bile bebeğe bir etki etmeyecektir. Çünkü bu dönem ya hep ya hiç dönemidir. 2-8 haftaları bebek için  emriyonik dönemdir. Bu dönem anne adayı hareketlerine, aldığı ilaçlara dikkat etmelidir. Doktor izni olmadan ilaç kullanmamalıdır.

Hamilelik döneminde kullanılabilen ve kullanılamayan ilaçlar kategorilere ayrılmıştır. Bunlar A kategorisi ilaçları, B kategorisi ilaçları, C kategorisi ilaçları, D kategorisi ve X kategorisi ilaçları olarak sınıflandırılmıştır.
A kategorisindeki ilaçlarda insanlar üzerinde test yapılmış ve bebeğe bir zararı olmadığı tespit edilmiştir. B kategorisindeki ilaçlar hayvanlar üzerinde test edilirken fetüse zarar vermemiştir. İnsanlar üzerinde deneme yapılmamıştır. D ve X grubu ilaçlarda insanlarda fetüse olumsuz etki riski vardır. Ama D grubu ilaçları annenin hayatı bir durumla karşı karşıya gelmesi sürecinde kontrollü bir şekilde kullanılabilir.