Gebelik ile değişen vücudunuzda dönem dönem dayanılmayacak ağrılar yaşayabilirsiniz.

Bu ağrılar için ise uzman hekimden onay almadan herhangi bir ilaç kullanamazsınız.

Hamilelikte ilaç kullanımı uzman hekim vermedikçe bu dönemde ilaç kullanmak tehlikelidir. Özellikle bebeğin tutunma dönemlerinde kesinlikle gelişigüzel bir ilaç kullanılmamalıdır.

Hekiminiz sizin ağrılarınızı dindirirken bebeğin üzerinde de olumsuz etki yapmayacak ilaçları tavsiye eder.

Meydana gelen ağrılar en son seviyede dayanılmayacak hale geldiği andan itibaren ilaç kullanıma geçebilirsiniz. Bunu da yine uzman hekiminiz yazmak zorundadır.

Her hastanın kullanabileceği ilaçlar varken gebelerin de kullanabileceği bebeğe zararı olmayan ilaçlar vardır.

Hamilelikte ilaç kullanımı genellikle bebeğin gelişimi esas alınarak içilebilir. Hamile olduğunu öğrenen her anne adayı ilaç kullanmaktan her zaman çekinir.

Bebeğine zarar vereceğinden endişe eden anne bununla ilgili detaylı bilgileri uzman hekiminden alabilir.

Gebelik sırasında verilen her ilacın yan etkileri ve size sağladığı faydaları hakkında yine hekiminiz ile irtibat halinde olmalısınız. Kadın doğum dışında kullanmanız gereken farklı bir bölümün ilacı için de hekiminizden onay almalısınız.

Gebe kalmayı düşünen bayanların öncesinde kullandığı folik asit bebeğin daha sağlıklı gelişebilmesi için önemlidir.

Hamilelikte ilaç kullanımı birçok bayanı endişelendiren bir eylemdir. Bu dönemde alacağınız her ilacın bebeğiniz üzerinde olumsuz etkilerinin olmayacağını da bilmeniz gerekir.

Vitaminler, kalıtsal bir hastalığınız varsa şeker, kalp ya da tansiyon ilaçları doktor kontrolünde kullanacağınız bebeğinize de zararı olmayan ilaçlar grubundadır.