Hamileyim!

Bu durum bir kadının hayatındaki en önemli an olmalı. Vücudumuzun minik değerlimizi yaratıyor ve içimizde büyüyor olduğunu bilmek kalbimizin yerinden çıkacak gibi olması için yeterli. Minik bebeğimizin sağlığı ve gelişimi omuzlarımızda. Artık yediklerimize ve içtiklerimize dikkat etmemiz gerekiyor.

Peki bu 40 hafta boyunca bizim ve minik bebeğimizin sağlığını ve gelişimini korumak ve yüksek seviyede tutmak için neler yapabiliriz?

Sebze ve meyveli içecekler için

İşte bu kadar basit. Hamileyken vücudunuza geniş yelpazede çeşitli besinleri, protein, folik asit, kalsiyum, omega 3s, magnezyum ve tonlarca vitamin ve daha fazlasını verebiliyor olmanız gerekiyor. Yeşil sebzeli ve meyveli içecekler bu besinleri bolca ihtiva eder, bebeğinizin gelişimine ve size yardımcı olur.

Uzmanlar hamilelik döneminde geleneksel 3 öğün yerine, günlük küçük porsiyonlarda 4 ya da 6 öğün tüketmenizi tavsiye ediyor. Bu öğünlerden birini rahatlıkla bu içeceklere ayırabilirsiniz. Hamileliğinizde ihtiyacınız olan besin karmasını sağlamak için aşağıdaki başlıkları sizin için hazırladık:

  • Hamileler İçin Ana Besinler
  • Hamilelikte Nelerden Uzak Durmalı
  • Bebek Coşturan Smoothie Tarifleri

HAMİLELER İÇİN ANA BESİNLER

Folik Asit

Yeteri kadar dozda folik asit tüketimi sağlıklı hücre oluşumu için çok yararlıdır. Özellikle hamileliğinizin ilk ayında önemli yer tutar.

Yapraklı yeşil gıdalar folik asitin doğal kaynağını oluşturur, (özellikle ıspanak ve karalahana) çilek, pancar.

Kalsiyum

Kalsiyum kalp sağlığı ve kemik gelişimine yardımcı olur. Bebeğinizin her ikisinede çok ihtiyacı var!

Yapraklı yeşil gıdalar, badem ve badem sütü, susam, keten tohumu.

Lif

Düzenli lifli gıdaları tüketmeniz, hamileliğiniz boyunca sağlığınızı düzende tutmanıza yardımcı olduğu gibi kan basınıcınızın azalmasını sağlar. Lif bebeğiniz için yararlıdır fakat en çok faydayı size sağlar.

Yapraklı yeşillikler (özellikle şalgam, hardal yaprağı), ahududu, tarçın, armut, keten tohumu, pancar, havuç, portakal, çilek.

Demir

Demir tüketimi kan sağlığınızı sağlamak için en iyi yoldur. Aynı zamanda bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirmek için iyi işler yapar. Her ikisinede hamileliğiniz döneminde ihtiyacınız olacak.

Yeşil yapraklı gıdalar demir ile doludur. Özellikle ıspanak ve pazı.

Protein

Hamileliğinizin 2. ve 3. aylarında minik bebeğiniz çok büyük bir gelişim gösterir. Protein ise bebeğinizin vücudunun gelişiminde en başta gelir.

Yapraklı yeşillikler, (özellikle ıspanak, pazı, hardal yaprağı) badem ve badem sütü, kenevir protein tozu (Kenevir ile aynı etkiye sahip değildir.)

Omega 3S

İnsan beyni çok narin ve düzgün bir şekilde korunmalıdır, özellikle rahim içinde sağlıklı gelişimi çok önemlidir. Bu yüzden omega 3s tüketimi bebeğinizin beyninin gelişiminde önemlidir. Bu yüzden balık harici farklı besinlerden de omega3s almanız gerekir.

Chia tohumu, keten tohumu, ceviz.

Magnezyum

Magnezyum doku gelişimi ve yenilenmesi için gereklidir. Vücudunuzdaki dokular hamilelik döneminiz boyunca fazla mesai yapar bu yüzden magnezyum fazla mesainin en güzel geri ödemesi olacaktır.

Potasyum

Potasyum vücudunuzda bir çok faydalı iş yapar. Elektrolitleri dengeler (Hücrelerdeki sıvı seviyesinden sorumludur, sinir ve kas fonksiyonları ile alakalıdır), sinirleri uyarır, kas kasılmalarını düzenler. Yağ, protein ve karbonhidratlardan enerji sağlar. Hamilelikte fazla enerjiye kimin ihtiyacı yoktur ki?

Yapraklı yeşillikler, (özellikle ıspanak ve pazı), pancar, havuç, muz, avakado, hindistan cevizi suyu.

Vitamin B6

B vitaminleri hamilelik dönemi boyunca çok yardımcıdır, fakat bizim favorilerimizden bir tanesi B6! Bebeğinizin kırmızı kan hücresi ve antikorların oluşmasında çok önemlidir ve beyin sağlığına destek verir.

Yapraklı yeşillikler, (özellikle ıspanak ve şalgam), muz, avakado, ananas, kavun.

HAMİLELİKTE NELERDEN UZAK DURMALIYIZ

Yüksek Dozda Şifalı Bitki

Kişniş bir ağır metal temizleyicisidir. Maydonoz bebeğin ilk aylarında gelişim problemine sebebiyet verebilir. Bu okuduklarınızla birlikte tüm şifalı otlardan uzak durmanız gerektiğini düşünmeyin. Bu şifalı otları sürekli tüketmeyip makul oranlarda tüketmeniz problem yaratmayacaktır.

Yıkanmamış Sebze ve Meyveler

Sebze ve meyvelerin üzerinde zararlıları öldürmek için zirai ilaçlar ve kimyasalların kalıntıları bulunur. Bu yüzden iyi yıkanmamış meyve ve sebzeler çok zararlıdır.

Fazla Kafein

Normalde yeşil ve meyveli içecekler kafein açısından problem yaratmaz. Fakat sıvı bazlı yeşil çaylardan içmiyorsanız ölçülü davranmanız gerektiğini unutmayın.

Alkol Katılmış Yeşillikli İçecekler

Şimdiye kadar yeşillikli ve meyveli içeceklerine alkol karıştıran hamileleri duymakdık. Eğer böyle birşeyi aklınızdan geçiriyorsanız hamilelik sonrasına planlama yaparsanız bebeğiniz için iyi olacak.

Kısa Küçük Bir Uyarı

Hamilelik dönemi boyunca yeşillikli ve meyveli içecek ve yiyecekleri tüketerek sağlıklı beslenmek harika bir şeydir. Fakat herşeyin fazlası zarar olduğu gibi sürekli temizleyici ve detox etkili beslenmeden uzak durmanızda fayda var. Ani yemek alışkanlıklarındaki bu tarz değişimler, vücudunuzun detox yapmasına sebebiyet verebilir ve bu arsız toksinler plasenta üzerinden bebeğinize geçebilir. Bu yüzden sürekli yeşillikler ile beslenmek ve ölçüsünü kaçırmak yarardan çok zarar verebilir.

BEBEK COŞTURAN SMOOTHIE TARİFLERİ

İşte beklediğiniz bölüm geldi! Yazımızda tartışığımız gerekli olan besinleri içeren 2 adet içecek tarifine geçebiliriz. Şimdi minik bebeğiniz ve sizin için şerefe vakti!

Bebek Beyni Coşturan Smoothie (2 Kişilik)

2 su bardağı taze ıspanak.

2 su bardağı hindistan cevizi suyu (tatlandırılmamış)

1 muz

1 su bardağı ananas

1 su bardağı havuç

2 yemek kaşığı chia tohumu

Bebek Bedeni Coşturan Smoothie (2 Kişilik)

2 su baardağı badem sütü (tatlandırılmamış)

2 su bardağı taze pazı

1 muz

1 su bardağı ahududu

1 su bardağı çilek

1 ya da 2 yemek kaşığı keten tohumu

Artık keyifli karışımlarınızı içebilirsiniz. Bu karışımları denedikten sonra fotoğraflarını bizimle paylaşmayı unutmayın.

Kaynak: simplegreensmoothies.com/tips/pregnant