Spor yapmak insan sağlığına oldukça faydalıdır. Birçok doktor, insanların sağlıklı bir yaşamı elde etmesinin yollarından biri olarak düzenli spor yapmayı göstermektedir.

Hamilelik, insan hayatının en önemli ve en dikkat edilmesi gereken dönemidir ve spor yapmak toplumdaki genel kanının aksine hamileyken de mümkündür.  Önemli olan hangi sporun yapılacağını doğru tespit etmektir.

Hamilelikte yapılabilecek sporlar

Birçok anne adayı, kendisinin ve bebeğinin sağlığı için hangi sporlardan kaçınması gerektiğini, hangi egzersizleri yapabileceğini merak etmektedir.

İlk akla gelecek spor yüzmedir. Su içinde yapılabilecek bütün egzersizler hamile için uygundur. Su içinde yapılacak egzersizlerde en çok dikkat edilmesi gereken şey, havuz veya deniz kenarında kayma, düşme gibi durumlardan mümkün olduğunca kaçınmaktır.

Suyun kaldırma kuvveti sayesinde, hamilelikte artan vücut artışı dengelenir, karada yapılan egzersizlere göre vücut ısısı daha eşit dağıtılır. Yürüyüş de hamilelere en çok tavsiye edilen sporlardandır.

Haftada üç kez, 30 dakikalık yürüyüş bütün hamilelere tavsiye edilmektedir. Tempo, anneyi yormayacak şekilde ayarlanmalıdır.

Hamile yogası ve hamileler için düzenlenmiş pilates de son yıllarda hamilelerin en çok tercih ettikleri spor dalları arasındadır.

Yoga ve pilates vücudu rahatlatır, sırt ve bel ağrılarını azaltır. Fakat yoga ve pilates hareketleri kesinlikle bir uzmana danışarak yapılmalı ve hamileler için uygun olan hareketlerin dışına çıkılmamalıdır.

Kısacası, gerekli önlemler alındığında, spor yapmak hamileler için oldukça faydalıdır.