Yaza doğru yaklaşırken güneş en parlak ışıklarını göstermeye ve bizi ısıtmaya başladı. Güneş ışıklarının canlı doğası için faydaları biliniyor ancak özellikle anne adayları için çeşitli zararları olabilir mi? Zararları varsa nasıl tedbir almalı? İşte cevabı;

Öncelikle güneş ışınlarının D vitamini gereksinimimizi karşılamak için önemli olduğunu söyleyelim. İçeriğindeki ultraviyole ışınlar sayesinde vücudumuza D vitamini sağlamaktadır. D vitamininin en önemli etkisi ise kalsiyum oluşumuna neden olması ve kemiklerin kuvvetlenmesidir. Anne adayları için kalsiyum oldukça önemlidir. Bebeklerinin kemik yapılarının güçlenmesi için kalsiyum ihtiyacının anneden sağlandığı unutulmamalıdır.

hamile-gunes

Ancak güneşe olan ihtiyacı abartmamak, uzun süre güneş altında kalmamaya özen göstermek gerekmektedir. Yaşadığımız coğrafyanın mevsimsel özellikleri nedeniyle güneşten yeterince yararlandığımızı ve ekstra bir çabaya ihtiyaç gerek olmadığını söylemekte fayda var. Bu nedenle yaz aylarında anne adaylarının yoğun bir şekilde güneşe maruz kalmaları doğru değildir.

Uzun süre güneş altında kalmanın çeşitli olumsuz sonuçları olacaktır. Öncelikle hamilelik döneminde anne adayının en çok ihtiyaç duyduğu şeylerden biri sıvı tüketimidir. Vücudun sağlıklı bir şekilde işleyişi için anne adayları bolca sıvı tüketmelidir. Eğer yeteri kadar sıvı alınmaz ise birçok olumsuz durumla karşılaşılabilecektir. Doktorların hamileler için ilk tavsiyesi bol miktarda sıvı almalarıdır. Güneş ışınlarına uzun süre maruz kalmak vücudun sıvı ihtiyacını azaltacağı için istenmeyen bir durumdur.

guneslenme

Ayrıca anne adayları hamilelik sırasında çeşitli cilt sorunlarıyla karşılaşmaktadırlar. Bununla birlikte güneş ışınlarına fazla bir şekilde maruz kalmak cilt rahatsızlıklarına sebep olabilecektir. Cildinizde kızarıklıklar ve cilt lekeleri ortaya çıkabilecektir. Bu nedenle özellikle bronzlaşmak amacıyla uzun süre güneşlenmenin hamileler için doğru bir davranış olmadığını söyleyebiliriz. Güneş kremleri ise içersinde barındırdıkları çeşitli kimyasal maddeler nedeniyle gebeler için sakıncalı olabilir. Yüksek koruyucu faktörlü güneş kremleri kullanmak elbette daha iyi bir çözümdür ancak hamilelikte tedbiri elden bırakmayıp mümkün olduğunca güneş kremi kullanmamak daha doğru bir davranış şekli olacaktır.

sunbathing

Elbette bu durum kendinizi tamamen denizden güneşten ve plajlardan soyutlamanız anlamına gelmiyor. Yapmanız gereken güneşlenme süresini uzun tutmamak, bol sıvı tüketmek, pamuklu kıyafetler giymek ve güneş ışınlarının dik olarak geldiği vakitlerde gölgelik bir alanda bulunmaktır.

Kaydet