Güneş çok faydalı olmasının yanında aşırı maruz kalındığında tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Yüksek ateş, tansiyon düşüklüğü, aşırı yorgunluk, baş ağrısı, ishal, kusma gibi sorunlar güneş çarpmasının önemli belirtilerindendir.

Bu duruma doğru müdahale edilmez ise bu sorunlar ciddi sorunlar ile sonuçlanabilir. Güneş çarpması riski şeker ve tansiyon hastalarında, kronik hastalarda, kalp ve damar rahatsızlarında, hamile kadın ve şişman kadınlarda daha çok fazladır.

Bu yüzden öncelikle hamile kadınlar, güneş ışınlarının yeryüzüne dik olarak geldiği öğlen saatlerinde dışarı çıkmamalıdırlar.

Hamile bir kadına güneş çarptığı zaman ateş, bayılma, halsizlik fark edilirse serin bir yere götürülerek hava alması sağlanır. Giysileri çıkartılarak, baygın ise ayakları kaldırılarak ilk müdahaleler yapılmalıdır. Ayrıca soğuk su banyosu da önerilebilir.

Eğer bilinci açıksa su ve tuzlu ayran içirilebilir. Bu durumdaki hamile bayana kesinlikle ilaç verilmemelidir. Acil müdahaleler yapıldıktan sonra doktora götürülmelidir.

Bebeğin ve annenin sağlığını tehdit edecek bilinçsiz davranışlarda bulunulmamalıdır. Güneş ışınlarına maruz kalmamak için açık renkli, pamuklu ve bol kıyafetler tercih edilmelidir. Diğer kıyafetler sıcağı emdiği için vücut ısısını yükselterek güneş çarpmasına neden olabilir.

Güneş çarpmasından korunmak için hamile bayanlar zorunlu olmadıkça 10-16 arası dışarı çıkmamalıdır. Bu saatlerde denize girilmemeli, güneşlenilmemeli ve dışarıda yürüyüş spor gibi aktiviteler yapılmamalıdır.

Bu saatler dışında bile dışarı çıkarken koruyucu kremler kullanılmalıdır. Sıcak havalarda bol sıvı alımı hamileler için çok önemlidir.

Terleme yoluyla aşırı sıvı kaybettikleri için vücut ısısı yükselir ve istenmeyen sorunlara neden olabilir.