Gribal enfeksiyon özellikle mevsim geçişlerinde birçok insanın hayatını zorlaştıran, vücutta çeşitli ağrılara, boğaz ve geniz problemlerine, yorgunluk ve sersemliğe sebebiyet verebilen bir problemldir.

Grip uygun bir tedaviyle kısa sürede ortadan kalksa da, hamilelikte gribe hamile olmayan insanlara göre çok daha fazla dikkat etmek gerekir. Zira, hamilelikte vücuttaki bağışıklık sistemi zayıflar.

Bu aslında iyi bir şeydir çünkü bu zayıflamanın sebebi vücudunuzun bebeği yabancı bir madde gibi algılayıp onunla savaşmasını önlemektir. Fakat bağışıklık sistemindeki bu zayıflık, vücudun enfeksiyonlarla eskisi gibi etkili savaşmasını önler.

Bu sebeple, hamilelikte gribal enfeksiyon oldukça problemli olmaktadır. Gribin, zatürre gibi daha ciddi sorunlara evrilmesini önlemek, yapılması gereken ilk iş olmalıdır.

Hamileler grip olduğunda ne yapmalıdır ?

Grip genelde ateş ve yorgunlukla başlar ve boğazlarda ağrı, vücudun birçok yerinde çeşitli ağrılar hissedilmesi, burunda tıkanıklık, hapşurma gibi belirtilerle devam eder.

Eğer kanlı ve renkli balgam, nefes almakta zorluk, bebeğin hareketlerinde azalma, yüksek ateş gibi problemler fark ediliyorsa acil şekilde doktora başvurmanız gerekir.

Normal seyreden bir gripte hamilelerin yapması gereken, parasetamol tedavisi uygulamaktır. Doktorunuz tarafından tavsiye edilen parasetamol içerikli ilaçları kullanabilirsiniz. Antiviral ilaçların kullanımına gerek olup olmadığınaysa doktorunuz karar verecektir.

Antiviral ilaçların hamileler üzerinde pek fazla olumsuz etkisine rastlanmamıştır.

Önemli olan, hamileyseniz ve hastaysanız herhangi bir ilaca başlamadan önce doktorunuza başvurmaktır.

Bazı ilaçlar size ve bebeğinize ciddi zararlar verebilir.